Гід з державних послуг
Асоціації міст України
Для громадян з порушенням слуху

Опубліковано  02 січня 2019 року Проекти рішень на 1 сесію

1.Про початок повноважень депутатів Сагунівської сільської ради  

2.Про початок повноважень сільського голови Сагунівської сільської ради

3.Про утворення Лічильної комісії Сагунівської сільської ради

4.Про обрання секретаря Сагунівської сільської ради та здійснення ним повноважень секретаря виконавчого комітету

5.Про постійні комісії Сагунівської сільської ради

6.Про реорганізацію Боровицької таТопилівської сільських рад шляхом приєднання до Сагунівської cільської ради

7.Про утворення старостинських округів Сагунівської сільської ради та затвердження Положення про старосту Сагунівської сільської ради

8.Про покладення обов’язків старости

9.Про виконавчий комітет Сагунівської сільської ради

10.Про затвердження структури виконавчих органів сільської ради,

 загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів 

11.Про затвердження мережі та структури закладів культури

Сагунівської сільської ради

12.Про затвердження порядку формування та ведення кадрового резерву, створення кадрового резерву для зайняття посад  і  просування  по службі  посадових  осіб  у виконавчому      апараті      Сагунівської

сільської   ради

13.Про виготовлення печаток та штампів виконавчого комітету

14.Про оплату праці

15.Про створення Тендерного комітету Сагунівської сільської ради та затвердження відповідного положення

САГУНІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

І сесія VІІ скликання

ПРОЕКТ РІШЕННЯ

Про початок повноважень

депутатів  Сагунівської сільської ради

 

Заслухавши інформацію голови Сагунівської сільської територіальної виборчої комісії  Чорноостровської Анжеліки Володимирівни про результати виборів депутатів  Сагунівської сільської ради 7 скликання, керуючись ст. 45, ч. 2 ст. 46, ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч. 2 ст. 4, ч. 1 ст. 9 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», ч. 12 ст. 85 Закону України «Про місцеві вибори», ч. 2 ст. 8 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», сільська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Прийняти до відома факт початку повноважень депутатів Сагунівської сільської ради VII скликання по 22 округах:

№1 Солонько Любов Василівна;

№2 Лисенко Євгенія Павлівна;

№3 Руденко Любов Михайлівна;

№4 Солонько Олексій Степанович;

№5 Лисенко Микола Петрович;

№6 Братцева Ольга Миколаївна;

№7 Гурська Ганна Федорівна;

№8 Атамась Ольга Василівна;

№9 Гурський Роман Іванович;

№10 Журавель Ніна Іванівна;

№11 Атамась Леся Іванівна;

№12 Атамась Алла Григорівна;

№13 Мартиненко Ніна Федорівна;

№14 Кононенко Ніна Миколаївна;

№15 Пащина Олександр Іванович;

№16 Джулай Віталіна Олександрівна;

№17 Овчаренко Наталія Вікторівна;

№18 Білоус Роман Григорович;

№19 Ткаченко Світлана Михайлівна;

№20 Крамаренко Богдана Миколаївна;

№21Курченко Любов Петрівна;

№22 Ратушняк Олександр Степанович

 

  1. Видати депутатам Сагунівської сільської ради VII скликання посвідчення депутата Сагунівської сільської ради.

 

 

Сільський голова                                                                           І.І.Бодяненко

 

САГУНІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

 

І сесія VІІ скликання

РІШЕННЯ  ПРОЕКТ

 

2019 року                                                                    №         /VII

 

 

Про утворення лічильної комісії Сагунівської сільської ради

 

Відповідно до ст. 26, ст. 46, ст. 50 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” для підрахунку голосів депутатів під час першої сесії Сагунівської сільської ради та проведення процедури таємного голосування для обрання секретаря сільської ради, сільська рада

ВИРІШИЛА:

 

  1. Утворити Лічильну комісію для підрахунку голосів депутатів під час першої сесії Сагунівської сільської ради у складі трьох осіб:

 

  1. Доручити Лічильній комісії провести таємне голосування для обрання секретаря Сагунівської сільської ради з подальшим підрахунком та оприлюдненням результатів голосування.

 

  1. Контроль за виконанням даного рішення залишаю за собою.

 

 

Сільський голова                                               І.І.Бодяненко

 

 

 

 

САГУНІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

І сесія VІІ скликання

РІШЕННЯ  ПРОЕКТ

 

2019 року                                                                    №      /VII

 

 

Про початок повноважень

сільського голови

Сагунівської сільської ради

 

Заслухавши інформацію голови Сагунівської сільської територіальної виборчої комісії Чорноостровської Анжеліки Володимирівни про результати виборів Сагунівського сільського голови та обрання на посаду Сагунівського сільського голови Бодяненко Ірину Іванівну, на підставі ч. 1 ст. 42 та ч. 3 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч. 12 ст. 85 Закону України «Про місцеві вибори», ст. 10, 11, 14, 15 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», сільська рада

ВИРІШИЛА:

 

  1. Інформацію голови Сагунівської сільської територіальної виборчої комісії Чорностровської А.В. про результати виборів Сагунівського сільського голови та обрання на посаду Сагунівського сільського голови Бодяненко Ірину Іванівну взяти до відома.

 

  1. Заслухати складення Присяги посадової особи місцевого самоврядування Сагунівським сільським головою Бодяненко Іриною Іванівною та вважати її такою, що вступила на посаду.

 

Сільський голова                                                                 І.І.Бодяненко

 

ПРИСЯГА

посадової особи місцевого самоврядування

 

Я, Бодяненко Ірина Іванівна, (прізвище, ім’я, по батькові) усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої посадові обов’язки.

 

Присягу складено на першому пленарному засіданні першої сесії.

Сагунівської сільської ради 7 скликання.

 

09 січня 2019 року ______________/Бодяненко І.І.

 

САГУНІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

 

І сесія VІІ скликання

РІШЕННЯ  ПРОЕКТ

 

2019 року                                                                    №         /VII

 

 

Про утворення лічильної комісії Сагунівської сільської ради

 

Відповідно до ст. 26, ст. 46, ст. 50 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” для підрахунку голосів депутатів під час першої сесії Сагунівської сільської ради та проведення процедури таємного голосування для обрання секретаря сільської ради, сільська рада

ВИРІШИЛА:

 

  1. Утворити Лічильну комісію для підрахунку голосів депутатів під час першої сесії Сагунівської сільської ради у складі трьох осіб:

 

  1. Доручити Лічильній комісії провести таємне голосування для обрання секретаря Сагунівської сільської ради з подальшим підрахунком та оприлюдненням результатів голосування.

 

  1. Контроль за виконанням даного рішення залишаю за собою.

 

 

Сільський голова                                              І.І.Бодяненко

 

 

 

САГУНІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

 

І сесія VІІ скликання

Проект РІШЕННЯ

 

2019року                                                                     №     /VII

 

 

Про обрання секретаря

Сагунівської сільської ради

та здійснення ним повноважень

секретаря виконавчого комітету

           

 

Розглянувши пропозицію Сагунівського сільського голови Бодяненко Ірини Іванівни, керуючись п. 4 ч. 1 ст. 26, п. 4 ч. 4 ст. 42, ч. 1 ст. 50, ч. 3 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська рада

ВИРІШИЛА:

 

  1. Обрати на посаду секретаря Сагунівської сільської ради на строк повноважень Сагунівської сільської ради _______________- депутата Сагунівської сільської ради, обрану по 10 виборчому округу.
  2. Доручити секретарю Сагунівської сільської ради, ______________________, здійснювати повноваження секретаря виконавчого комітету Сагунівської сільської ради.
  3. Контроль за виконанням цього рішення залишаю за собою.

 

 

 

Сільський голова                                                      І.І.Бодяненко

 

 

 

САГУНІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

 

І сесія VІІ скликання

РІШЕННЯ ПРОЕКТ

 

2019року                                                                        № VII

 

Про постійні комісії

Сагунівської сільської ради

 

З метою вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до відання Сагунівської сільської ради, здійснення контролю за виконанням рішень Сагунівської сільської ради та її виконавчого комітету, керуючись ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська рада

ВИРІШИЛА:

 

  1. Визначити такий перелік постійних комісій Сагунівської сільської ради:
    • Постійна комісія з питань прав людини, законності, запобігання корупції, депутатської діяльності, етики, регламенту та попередження конфлікту інтересів;
    • Постійна комісія з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва;
    • Постійна комісія з питань земельних відносин, природокористування, екології, планування території, будівництва, архітектури, благоустрою, енергозбереження та транспорту, комунальної власності, житлово-комунального господарства;
    • Постійна комісія з гуманітарних питань.
  2. Затвердити Положення про постійні комісії Сагунівської сільської ради (Додаток 1).
  3. Обрати постійні комісії Сагунівської сільської ради у наступному складі:
    • Комісія з питань прав людини, законності, запобігання корупції, депутатської діяльності, етики, регламенту та попередження конфлікту інтересів:

Голова постійної комісії :

Члени постійної комісії:

 

 

  • Комісія з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва:

Голова постійної комісії:

Члени постійної комісії:

 

  • Комісія з питань земельних відносин, природокористування, екології, планування території, будівництва, архітектури, благоустрою, енергозбереження та транспорту, комунальної власності, житлово-комунального господарства:

Голова постійної комісії:

Члени  постійної комісії:

 

Комісія з гуманітарних питань:

Голова постійної комісії:

Члени постійної комісії:

 

Головам утворених постійних комісій Сагунівської сільської ради забезпечити на першому засіданні кожної комісії вирішення питань щодо структури комісії, у тому числі обрання заступника голови та секретаря комісії.

  1. Контроль за виконанням цього рішення покласти на Постійну комісію з  питань прав людини, законності, запобігання корупції, депутатської діяльності, етики, регламенту та попередження конфлікту інтересів.

 

 

Сільський голова                                                            І.І.Бодяненко

 

 

Додаток 1

до рішення Сагунівської сільської ради

 

 

ПОЛОЖЕННЯ

про постійні комісії  Сагунівської сільської ради

 

1.   Загальні положення

  • Постійна комісія Сагунівської сільської ради (далі – постійна комісія) є органом ради, що обирається з числа її депутатів для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до відання ради, здійснення контролю за виконанням рішень ради, контролю за рішеннями виконавчого комітету.
  • Постійна комісія обирається радою на строк її повноважень у складі голови і членів постійної комісії. Всі інші питання структури постійної комісії вирішуються постійною комісією.
  • До складу постійної комісії не можуть бути обрані сільський голова та секретар ради.
  • Постійні комісії підзвітні Сагунівській сільській раді та відповідальні перед нею.
  • У своїй діяльності постійна комісія ради керується Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», іншими законодавчими актами, рішеннями ради, Регламентом ради та цим Положенням.
  • Діяльність постійної комісії ради здійснюється на основі планів роботи, прийнятих на засіданні постійної комісії, доручень громади, сільського голови або секретаря ради.
  • Кожна постійна комісія в своїй діяльності взаємодіє з іншими постійними та тимчасовими комісіями ради, управліннями та відділами виконавчих органів Сагунівської сільської ради, іншими особами, незалежно від організаційно-правової форми та форми власності.
  • Перелік і функціональна спрямованість постійних комісій визначаються з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради. Назва комісії має відображати її функціональну спрямованість.
  • Депутати працюють у постійній комісії на громадських засадах.
  • За наявності технічної та організаційної можливості діяльність постійних комісій висвітлюється на сайті ради та у ЗМІ.
  • За наявності у ради офіційного веб-сайту має бути забезпечене розміщення на ньому діючої редакції Положення про постійні комісії, склад членів кожної постійної комісії;

Основною формою роботи постійної комісії є засідання.

  • Засідання постійної комісії скликаються в міру необхідності, але не рідше одного разу на місяць і є правомочними, якщо в них бере участь не менш як половина від загального складу комісії.
  • Засідання постійних комісій є відкритими та гласними, жодній особі не може бути відмовлено у праві присутності на її засіданні. Проведення закритих засідань заборонено. Право особи бути присутньою на засіданні постійної комісії може бути обмежено лише у випадку, коли така особа перешкоджає роботі комісії.
  • Як правило, засідання постійної комісії відбуваються у приміщеннях, виділених радою. У разі надходження інформації про можливу присутність значної кількості осіб під час засідання комісії, її голова (особа, яка виконує обов’язки голови комісії на час його відсутності) має звернутися до секретаря ради із заявою про надання приміщення, яке забезпечить розміщення осіб, які бажають прийняти участь у засіданні комісії.
  • Комісії можуть проводити виїзні засідання. Про дату, час та місце проведення виїзного засідання голова комісії повідомляє секретаря ради не пізніше, ніж за 2 доби до початку засідання.
  • Організаційно-матеріальне та технічне забезпечення постійних комісій покладається на організаційний відділ ради, якщо не буде прийнято відповідного рішення.

 

2.   Завдання та організація діяльності постійних комісій

  • Основним завданням постійної комісії є розробка та попередній розгляд проектів рішень, що виносяться на розгляд ради, підготовка висновків з питань, які планується винести на розгляд ради.
  • Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
  • Постійні комісії за дорученням ради, секретаря ради або за власною ініціативою вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді та виконавчому комітету сільської ради органів, а також питань, віднесених до відання ради, місцевих державних адміністрацій, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках — на розгляд ради або виконавчого комітету сільської ради; здійснюють контроль за виконанням рішень ради, виконавчого комітету сільської ради.
  • Постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань.
  • Постійна комісія у питаннях, які належать до її відання, та в порядку, визначеному законом, має право отримувати від керівників органів, підприємств, установ, організацій та їх філіалів і відділень, необхідні матеріали і документи.
  • За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності — заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» у спосіб, визначений Регламентом ради.
  • Рекомендації постійної комісії підлягають обов’язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані.
  • Постійна комісія для вивчення питань, розробки проектів рішень ради може створювати підготовчі комісії і робочі групи з залученням представників громадськості, представників управлінь та відділів ради, спеціалістів (у тому числі незалежних експертів).
  • Питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісії, а також за дорученням ради, її голови чи секретаря розглядатися постійними комісіями спільно. Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій.
  • Всі питання, які виносяться на розгляд сесії, попередньо розглядаються профільною постійною комісією.
  • Якщо на час розгляду проекту рішення на пленарному засіданні ради стане відомо, що даний проект рішення не був розглянутий хоча би однією з постійних комісій ради, до відання якої належить відповідне питання, головуючий зобов’язаний оголосити про причини такої ситуації, зокрема про відсутність кворуму в комісіях напередодні відмову комісій розглядати зазначений проект рішення або ж оголосити інші причини, через які питання не було попередньо розглянуте комісією ради.
  • Члени постійної комісії особисто повідомляються про час та місце проведення засідань комісій. Члени комісії повинні бути сповіщені про засідання комісії не менш як за добу, а у невідкладних випадках – не менш як за 3 години.
  • Порядок денний засідання комісії формується головою комісії за власною ініціативою та на підставі подання пропозицій від членів комісії, секретаря ради, голови громади. До порядку денного включаються питання про проекти рішень внесених на сесію, а також звернення громадян та інші питання, що входять до компетенції комісії. При скликанні позачергових засідань постійної комісії забороняється включення до порядку денного питань, які не є предметом позачергового засідання.
  • Кожен член комісії має право на виступ на засіданні комісії, внесення пропозицій, зауважень. Слово для виступу членів комісії надається головуючим в порядку черговості. У випадку виникнення спірної ситуації питання про черговість виступів може бути поставлене на голосування.
  • Після виступу членів комісії слово для виступу може бути надано іншим особам, присутнім на засіданні. Голова громади, секретар ради, староста, автори проекту рішення, депутати ради, що не входять до складу цієї комісії, присутні на засіданні комісії, мають гарантоване право на виступ. Щодо можливості виступу інших осіб комісії приймає рішення шляхом голосування.
  • Особи, що беруть участь в обговоренні, як правило виступають один раз з обговорюваного питання порядку денного. Право виступу повторно, а також більшої тривалості може бути надано будь-якій особі за процедурним рішення комісії.
  • Член постійної комісії може висловити окрему думку щодо розгляду по суті окремого питання. Про окрему думку депутат повідомляє комісію до проведення голосування за певне питання, про що робиться обов’язково робиться відмітка в протоколі засідання комісії.
  • За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації та можуть готувати проекти рішень ради. Висновки, рекомендації та проекти рішень постійної комісії приймаються відкритим поіменним голосуванням більшістю голосів від загального складу комісії. Результати голосування вносяться до протоколу засідання.
  • Пропозиції і зауваження, висловлені депутатами на засіданні постійної комісії розглядаються радою чи за її дорученням іншими постійними комісіями ради або надсилаються на розгляд підзвітним і підконтрольним їй органам та посадовим особам, які зобов’язані розглянути ці пропозиції і зауваження у строки, визначені відповідною комісією. Якщо комісією не визначено строк для розгляду акту постійної комісії, то вважається, що тривалість такого розгляду не може перевищувати 10 днів із дня його отримання адресатом.
  • У випадку неможливості постійної комісії через відсутність кворуму зібратись на своє засідання протягом двох сесій ради поспіль, або більше 4 разів протягом року рада може прийняти рішення про ліквідацію відповідної комісії та передачу її функцій іншим комісіям або про зміну складу комісій.
  • Постійні комісії щорічно звітуються перед радою про свою діяльність.
  • Якщо під час розгляду питання члену комісії стане відомо про обставини, які можуть свідчити про наявність конфлікту інтересів, він зобов’язаний невідкладно повідомити про це комісію. Така заява фіксується у протоколі засідання постійної комісії. Інформація про таку заяву направляється у цей же день головою комісії (або особою, яка виконує його функції) до комісії ради, на яку покладені функції щодо контрою за дотриманням вимог про врегулювання конфлікту інтересів депутатами ради.

 

3.   Голова постійної комісії

  • Голова комісії здійснює безпосереднє керівництво діяльністю комісії та організує її роботу, у тому числі забезпечує організаційну підготовку її засідань.
  • Порядок обрання та відкликання голів постійних комісій визначаються Регламентом ради.
  • Голова постійної комісії:
    • Скликає і веде засідання комісії.
    • Дає доручення членам комісії.
    • Представляє комісію у відносинах з іншими органами, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, а також громадянами.
    • Організує роботу по реалізації висновків і рекомендацій комісії.
    • Аналізує результати роботи і вживає заходи щодо підвищення ефективності діяльності комісії.
    • Відповідає за підготовку довідок, звітів, інформацій з питань роботи комісії.
    • Забезпечує гласність в роботі комісії.
    • У разі відсутності голови постійної комісії або неможливості ним виконувати свої повноваження з інших причин, його функції здійснює особа, визначена комісією при формування структури комісії.
  • Голова комісії несе персональну відповідальність за дотримання процедури скликання засідань постійної комісії. Перешкоджання у реалізації цього права (зокрема, проведення засідань всупереч визначеним цим Положенням чи іншими рішеннями ради процедурам) є перешкоджанням в реалізації повноважень депутата місцевої ради, що тягне відповідальність згідно із вимогами чинного законодавства.

 

 

4.   Перелік та напрямки діяльності постійних комісій

 

  • Комісія з питань прав людини, законності, запобігання корупції, депутатської діяльності, етики, регламенту та попередження конфлікту інтересів:
    • готує висновки та рекомендації з питань дотримання прав людини, законності, запобігання корупції, сприяння депутатській діяльності, депутатської етики та Регламенту ради;
    • контролює виконання програми соціально-економічного розвитку та рішень ради, а також заходів передбачених іншими програмами та рішеннями ради, з питань дотримання прав людини, законності, запобігання корупції, сприяння депутатській діяльності, депутатської етики та Регламенту ради;
    • розглядає пропозиції та подає рекомендації щодо призначення та звільнення керівників об’єктів комунальної власності, що перебувають у віданні ради з питань дотримання прав людини, законності, запобігання корупції;
    • з питань дотримання прав людини, законності, запобігання корупції, сприяння депутатській діяльності перевіряє роботу підприємств, установ та організацій розташованих на території ради, подає за результатами перевірки пропозиції на розгляд керівників підприємств, установ і організацій, а в необхідних випадках вносить свої пропозиції на розгляд ради;
    • перед винесенням їх на розгляд ради погоджує проекти рішень ради з питань дотримання прав людини, законності, запобігання корупції, сприяння депутатській діяльності, депутатської етики та Регламенту ради, інших документів, що стосуються порядку роботи ради та її постійних комісій;
    • здійснює моніторинг дотримання Регламенту ради, положень та інших регламентних документів ради та готує відповідні проекти рішень ради, з метою покращення роботи, притягнення порушників до відповідальності;
    • залучає представників правоохоронних органів до спільних напрацювань в охороні громадського порядку, захисті прав громадян;
    • ініціює, проводить або долучається до перевірок забезпечення вимог законодавства щодо розгляду звернень громадян в установах та організаціях всіх форм власності;
    • здійснює контроль за додержанням депутатами та посадовими особами виконавчих органів ради вимог Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»;
    • сприяє координації дій ради з іншими органами місцевого самоврядування, органами самоорганізації населення, громадськими та політичними організаціями;
    • попередньо вивчає та подає на розгляд ради пропозиції з питань щодо приведення актів, виданих Сагунівською сільською радою (у тому числі й попередніх скликань), а також радами, що увійшли до Сагунівської сільської об’єднаної територіальної громади, та їхніми виконавчими органами, у відповідність приписам чинного законодавства України;
    • опікується питаннями, пов’язаними із врегулюванням конфлікту інтересів (у тому числі здійснює контроль за дотриманням сільським головою, секретарем, депутатами ради вимог ч. 1 ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо процедур врегулювання конфлікту інтересів), надає сільському голові, секретарю та депутатам ради консультації та роз’яснення щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, поводження з майном, що може бути неправомірною вигодою та подарунками.

 

  • Постійна комісія з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва:
    • готує висновки та рекомендації з питань планування соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів;
    • контролює виконання програми соціально-економічного розвитку та рішень ради, а також заходів передбачених іншими програмами та рішеннями ради, з питань планування соціально-економічного розвитку та залучення інвестицій, бюджету та фінансів;
    • розглядає пропозиції та подає рекомендації щодо призначення та звільнення керівників об’єктів комунальної власності, що перебувають у віданні ради з питань планування соціально-економічного розвитку, залучення інвестицій, бюджету та фінансів, міжнародного співробітництва;
    • з питань планування соціально-економічного розвитку, залучення інвестицій, бюджету та фінансів перевіряє роботу підприємств, установ та організацій розташованих на території ради, подає за результатами перевірки пропозиції на розгляд керівників підприємств, установ і організацій, а в необхідних випадках вносить свої пропозиції на розгляд ради;
    • перед винесенням на розгляд ради погоджує проекти рішень ради з питань бюджету та фінансів, планування соціально-економічного розвитку, залучення інвестицій, міжнародного співробітництва;
    • попередньо розглядає інвестиційні проекти та програми, у тому числі ті, що можуть реалізовуватись за рахунок Державного фонду регіонального розвитку, міжнародних програм, проектів міжнародної технічної допомоги;
    • бере участь у підготовці проекту місцевого бюджету, контролює процедуру його представлення, розгляду, доопрацювання, внесення змін та доповнень, затвердження;
    • контролює виконання рішень ради з питань бюджету та фінансів, планування соціально-економічного розвитку, залучення інвестицій, міжнародного співробітництва виконавчими органами та посадовими особами ради, юридичними особами, засновником (співзасновником) або учасником яких є рада;
    • готує рекомендації по виявленню резервів і джерел додаткових доходів до місцевого бюджету;
    • попередньо розглядає питання та пропозиції щодо утворення позабюджетних цільових фондів ради, затвердження положень про ці фонди та здійснює контроль за їх використанням;
    • вносить на розгляд ради пропозиції щодо місцевих податків і зборів, встановлення податкових пільг, залучення фінансово-кредитних ресурсів;
    • бере участь в розробці проектів рішень, пов’язаних з залученням бюджетних надходжень для реалізації соціально-економічних та культурних програм;
    • вносить на розгляд ради пропозиції щодо встановлення місцевих податків і зборів, розміри їх ставок, надання відповідно до чинного законодавства пільг по місцевих податках і зборах;
    • розглядає проекти регуляторних актів щодо їх відповідності вимогам Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», у ході розгляду яких забезпечує підготовку експертного висновку до проектів регуляторних актів, які виносяться на розгляд ради;

 

  • Комісія з питань земельних відносин, природокористування, екології, планування території, будівництва, архітектури, благоустрою, енергозбереження та транспорту, комунальної власності, житлово-комунального господарства:

 

  • готує висновки та рекомендації з питань земельних відноси, планування території, будівництва, архітектури, благоустрою, енергозбереження та транспорту, комунальної власності, житлово–комунального господарства;
  • контролює виконання програми та рішень ради, а також заходів передбачених іншими програмами та рішеннями ради, з питань земельних відносин, планування території, будівництва, архітектури, благоустрою енергозбереження та транспорту, комунальної власності, житлово–комунального господарства;
  • з метою здійснення депутатського контролю, систематично, але не рідше одного разу в рік вивчає та подає за результатами звіт, який включає висновки та рекомендації, щодо покращення функціонування з підзвітних і підконтрольних раді органів, підприємств, установ та організацій з питань земельних відносин, планування території, будівництва, архітектури, благоустрою;
  • розглядає пропозиції та подає рекомендації щодо призначення та звільнення керівників об’єктів комунальної власності, що перебувають у віданні ради з питань земельних відносин, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою, комунальної власності, житлово–комунального господарства;
  • перед винесенням їх на розгляд ради погоджує проекти рішень ради з питань земельних відносин, планування території, будівництва, архітектури, благоустрою, енергозбереження та транспорту, комунальної власності, житлово-комунального господарства; питань про надання дозволів на проектування, будівництво, розширення, реконструкцію об’єктів житлово-цивільного, виробничого та іншого призначення, реставрації архітектурних пам’яток, створення інженерної та транспортної інфраструктури, щодо розміщення, будівництва і реконструкції житлово-цивільних, виробничих, інженерно-транспортних та інших об’єктів, розміщення та архітектурні рішення об’єктів благоустрою, монументального і монументально-декоративного мистецтва, зовнішньої реклами, з питання земельних ділянок під будівництво, зміни цільового призначення земельних ділянок;
  • перевіряє роботу підприємств, установ та організацій розташованих на території Сагунівської сільської об’єднаної територіальної громади з питань земельних відносин, планування території, будівництва, архітектури, благоустрою, енергозбереження та транспорту, комунальної власності, житлово-комунального господарства, подає за результатами перевірки пропозиції на розгляд керівників підприємств, установ і організацій, а в необхідних випадках вносить свої пропозиції на розгляд ради;
  • попередньо розглядає відповідні розділи і показники проектів планів соціально-економічного розвитку та бюджету, звітів про їх виконання, вносить по них зауваження і пропозиції;
  • погоджує проекти рішень ради про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, генплану забудови та архітектурно-планувального завдання, оформлення права користування земельною ділянкою, надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без оформлення матеріалів вибору;
  • розглядає і погоджує експертні оцінки при приватизації земельних ділянок;
  • попередньо розглядає проекти рішень про скасування попередніх рішень Сагунівської сільської ради (у тому числі ради попередніх скликань), а також інших рад, що увійшли до Сагунівської сільської об’єднаної територіальної громади, їхніх виконавчих органів, з питань земельних відносин, планування території, будівництва, архітектури, благоустрою, енергозбереження та транспорту, комунальної власності, житлово-комунального господарства;
  • забезпечує проведення громадської екологічної експертизи, оприлюднення її результатів і подання їх органам, уповноваженим приймати  рішення щодо  розміщення, проектування та будівництва нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об’єктів, пов’язаних із використанням природного середовища;
  • погоджує пропозиції до планів і програм будівництва та реконструкції об’єктів на території, розглядає інвестиційні містобудівні програми, пропозиції і бізнес-плани юридичних осіб щодо розвитку окремих територій та будівництва об’єктів архітектури;
  • розглядає пропозиції суб’єктів містобудування щодо визначення територій, вибору, приватизації, вилучення (викупу) та надання земель для містобудівних потреб;
  • погоджує визначення та проведення вибору у встановленому законом порядку і надання відповідно до рішень ради землі для містобудівних потреб;
  • попередньо розглядає і погоджує проекти рішень виконавчого комітету з питань будівництва чи надання земельних ділянок, крім питань перепланування та добудови балконів, лоджій;
  • погоджує виділення бюджетних коштів на будівництво, реконструкцію та ремонт житла і не житлових приміщень;
  • контролює виконання Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Правил благоустрою територій населених пунктів Сагунівської сільської об’єднаної територіальної громади, забезпечення чистоти і порядку, інших рішень ради, в тому числі щодо забезпечення населення і особового складу територіальних невоєнізованих формувань цивільної оборони засобами радіаційного та хімічного захисту;
  • контролює стан експлуатації та утримання об’єктів житлово-комунального господарства незалежно від їх форм власності;
  • ініціює перегляд раніше прийнятих, але не виконаних рішень ради та виконавчого комітету з питань надання земельних ділянок у власність чи користування.
  • розглядає і погоджує експертні оцінки при приватизації об′єктів комунальної власності;
  • вносить пропозиції та рекомендації по наданню пільг в орендній платі, щоквартально проводить аналіз доцільності і ефективності від зданих в оренду приміщень

 

  • Постійна комісія з гуманітарних питань:
    • готує висновки та рекомендації з питань освіти, науки, культури, мови, прав національних меншин, інформаційної політики, молоді, спорту та туризму, соціального захисту, охорони здоров’я, материнства та дитинства (далі за текстом – гуманітарних питань);
    • контролює виконання програми та рішень ради, а також заходів передбачених іншими програмами та рішеннями ради, з гуманітарних питань;
    • з метою здійснення депутатського контролю, систематично, але не рідше одного разу в рік вивчає та подає за результатами звіт, який включає висновки та рекомендації, щодо покращення функціонування з підзвітних і підконтрольних раді органів, підприємств, установ та організацій з гуманітарних питань;
    • розглядає пропозиції та подає рекомендації щодо призначення та звільнення керівників об’єктів комунальної власності, що перебувають у віданні ради з гуманітарних питань;
    • перед винесенням їх на розгляд ради погоджує проекти рішень ради з гуманітарних питань;
    • попередньо розглядає відповідні розділи і показники проектів планів соціально-економічного розвитку та бюджету (у гуманітарній сфері), звітів про їх виконання, вносить по них зауваження і пропозиції;
    • погоджує виділення бюджетних коштів та їх розподіл між закладами освіти, культури, туризму, соціального захисту, охорони здоров’я, материнства та дитинства та здійснює контроль за їх використання;
    • бере участь у розробці програм, що сприяють роботі творчих спілок, національно-культурних товариств, асоціацій, інших громадських неприбуткових організацій, які діють у гуманітарній сфері;
    • контролює вирішення питань про надання пільг та допомоги, пов’язаних з охороною материнства і дитинства, питань опіки і піклування, питань про надання компенсацій і пільг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідам війни та учасникам бойових дій.

Секретар сільської ради                                                       Н.І.Журавель

 

САГУНІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

 

І сесія VІІ скликання

РІШЕННЯ  ПРОЕКТ

  2019 року № /VII

 

Про реорганізацію Боровицької та Топилівської

сільських рад шляхом приєднання

до Сагунівської cільської ради

 

Керуючись ст. 25, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 8 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», відповідно до ст. 104, 105, 107 Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», ч. 4 ст. 31 Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи», Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 р. № 419, п. 7 Розділу І Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 р. № 879, ч. 4 ст. 3 Розділу XIV Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015  р. № 1000/5 на підставі рішення Сагунівської сільської ради від 09 січня 2019 року № 1-1/VII «Про початок повноважень депутатів Сагунівської сільської ради», Сагунівська сільська рада

ВИРІШИЛА:

 

  1. Розпочати процедуру реорганізації юридичної особи – Боровицької сільської ради (ЄДРПОУ 33271868), розташованої за адресою: 20921, Черкаська обл., Чигиринський р-н, с. Боровиця, вул. Крилівська, буд. 90-А та Топилівської сільської ради (ЄДРПОУ 33369803), розташованої за адресою: 20920, Черкаська обл., Чигиринський р-н, с. Топилівка, вул. Соборності, буд. 50/2 шляхом приєднання до Сагунівської сільської ради (ЄДРПОУ 26324415), розташованої за адресою: 19644, Черкаська обл., Черкаський р-н.,  с. Сагунівка, вул. Лесі Українки, буд. 77/4.

 

  1. Сагунівська сільська рада є правонаступником всього майна, прав та обов’язків Боровицької сільської ради, Топилівської сільської ради.

 

  1. Утворити комісію з реорганізації Боровицької сільської ради, Топилівської сільської ради у складі:
  • Голова комісії: Бодяненко Ірина Іванівна – сільський голова Сагунівської сільської ради, РНОКПП 2476507126;
  • Член комісії: Козко Лідія Борисівна – головний бухгалтер Сагунівської сільської ради, РНОКПП 2616800362;
  • Член комісії: Журавель Ніна Іванівна – секретар Сагунівської сільської ради, паспорт НС 283513;
  • Член комісії: Малиношевський Олександр Іванович – в.о. старости Боровицького старостинського округу, РНОКПП 2234608571;
  • Член комісії: Попков Олександр Миколайович – в.о. бухгалтера Боровицької сільської ради, РНОКПП 3308005534;
  • Член комісії: Зубаченко Валентина Василівна – в.о. старости Топилівського старостинського округу, РНОКПП 2293006040;
  • Член комісії: Рогата Ніна Михайлівна – головний бухгалтер Топилівської сільської ради, РНОКПП

 

  1. Покласти на Комісію з реорганізації Боровицької та Топилівської сільських рад повноваження щодо здійснення повної інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, запасів, грошових коштів та розрахунків Боровицької та Топилівської сільських рад з перевіркою їх фактичної наявності та документального підтвердження станом на 09.01.2019р.
    • Інвентаризацію проводити у присутності матеріально відповідальних осіб Боровицької та Топилівської сільських рад.
    • Затвердити План заходів з реорганізації Боровицької та Топилівської сільських рад (додаток 1).
    • З метою забезпечення своєчасного проведення інвентаризації майна, активів та зобов’язань Боровицької та Топилівської сільських рад, надати право Сагунівському сільському голові здійснювати без погодження з Сагунівською сільською радою заміну персонального складу Комісії з реорганізації у випадку тимчасової непрацездатності когось з членів Комісії під час виконання Плану заходів з реорганізації Боровицької та Топилівської сільських рад.
    • Затвердити форму передавального акту (додаток 2). Комісії з реорганізації використовувати затверджену форму у своїй роботі.
    • Затвердити форму акту приймання-передачі документів, що нагромадилися станом на 09.01.2019 р. під час діяльності рад, що приєднуються до Сагунівської сільської ради (додаток 3). Комісії з реорганізації використовувати затверджену форму у своїй роботі.
    • Комісії з реорганізації забезпечити інвентаризацію документів, що нагромадилися під час діяльності Боровицької та Топилівської сільських рад станом на 09.01.2019 р. та передати їх Сагунівській сільській раді:

Справи, що пройшли процес науково-технічного опрацювання, описи на які схвалено та погоджено ЕПК, передаються за такими актами:

— акт № 1 за описом погосподарських книг;

— акт № 2 за описом документів з нотаріальних дій;

— акт № 3 за описом справ із землеустрою та землекористування;

— акт № 4 за описом справ з кадрових питань (особового складу).

Окремі акти укладаються на документи тимчасового зберігання, а також на документи постійного, тривалого (75 років) зберігання, які ще не опрацьовані, а також на ті, що ще не завершені діловодством. Зазначені категорії документів передаються за номенклатурами справ.

  • Визначити відповідальною за фізичне приймання документів, що нагромадилися під час діяльності Боровицької та Топилівської сільських рад станом на 09.01.2019 р. до Сагунівської сільської ради Журавель Ніну Іванівну – секретаря сільської ради.
  • Уповноважити Сагунівського сільського голову затвердити від імені Сагунівської сільської ради акти приймання-передачі документів, що нагромадилися під час діяльності Боровицької та Топилівської сільських рад станом на 09.01.2019 р.
  • Секретарю Сагунівської сільської ради у строк до 30.04.2019 р. подати Сагунівському сільському голові пропозиції щодо порядку подальшого зберігання та використання документів Боровицької та Топилівської сільських рад (не завершених в діловодстві та архівів).
  • Сагунівському сільському голові не пізніше 31.01.2019 р. утворити комісію з прийняття майна, активів та зобов’язань Боровицької та Топилівської сільських рад та забезпечити своєчасне та повне прийняття та оприбуткування зазначеного майна, активів та зобов’язань Сагунівською сільською радою.
  1. Встановити строк заявлення кредиторами своїх вимог: два місяці з дня опублікування (Оприлюднення) рішення щодо реорганізації Боровицької та Топилівської сільських рад.
  2. Голові Комісії з реорганізації Бодяненко І.І. забезпечити своєчасне здійснення заходів, передбачених Планом, та про хід і результати проведеної роботи інформувати Сагунівську сільську раду шляхом здійснення доповідей на пленарних засіданнях.
  3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на Сагунівського сільського голову.

 

 

 

Сільський голова                                                                І.І.Бодяненко

 

 

 

САГУНІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

 

І сесія VІІ скликання

РІШЕННЯ ПРОЕКТ

 

2019року                                                                    №      / VII

 

 

Про утворення старостинських округів

Сагунівської сільської ради та затвердження

Положення про старосту Сагунівської сільської

ради

 

Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», у зв’язку з набранням чинності 12.03.2017 р. Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу старости села, селища» № 1848-VIII від 09.02.2013р., з метою забезпечення представництва інтересів жителів населених пунктів Сагунівської сільської ради, що увійшли до об’єднаної територіальної громади з адміністративним центром в с.Сагунівка,, сільська рада

ВИРІШИЛА:

 

  1. Утворити на території Сагунівської сільської ради 2 старостинські округи:
  • Боровицький старостинський округ, що складається з села с.Боровиця;
  • Тпилівський старостинський округ, що складається з села с.Топилівка;

 

  1. Затвердити Положення про старосту Сагунівської сільської ради (Додаток 1).
  2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на секретаря ради Журавель Н.І.

 

Сільський голова                                                                    І.І.Бодяненко

 

 

 

Додаток 1

до рішення Сагунівської сільської

 

 

 

ПОЛОЖЕННЯ ПРО СТАРОСТУ САГУНІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ

 

  1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

1.1. Положення про старосту села (сіл), які увійшли до складу старостинського округу Сагунівської сільської ради (далі – Положення) розроблено відповідно до Конституції України, законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про добровільне об’єднання територіальних громад», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про місцеві вибори» та Регламенту сільської ради і визначає права і обов’язки старости, порядок його обрання та припинення повноважень, порядок звітування, відповідальність та інші питання, пов’язані з діяльністю старости.

1.2. Положення затверджується виключно на пленарному засіданні сільської ради і не потребує перезатвердження  радою нової каденції .

1.3. Старостинські округи утворюються виключно на пленарних засіданнях сільської ради.

1.4. Перелік населених пунктів Сагунівської сільської об’єднаної  територіальної громади, в яких запроваджується посада старости, затверджується сільською радою. В населеному пункті, який є адміністративним центром Сагунівської сільської об’єднаної  територіальної громади, посада старости не запроваджується.

 

  1. ПРАВОВИЙ СТАТУС СТАРОСТИ

2.1.Староста є виборною посадовою особою місцевого самоврядування, який представляє інтереси села (сіл), що входять до відповідного старостинського округу і набуває свого статусу у відповідності до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування.

2.2. Староста є членом виконавчого комітету сільської ради за посадою.

2.3. Староста не може мати інший представницький мандат, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.

2.4. Порядок організації роботи старости визначається Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про добровільне об’єднання територіальних громад», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та іншими законами, а також цим Положенням.

2.5. На старосту поширюються гарантії діяльності депутатів місцевих рад, передбачені Законом України «Про статус депутатів місцевих рад».

ІІІ. ПОВНОВАЖЕННЯ СТАРОСТИ

3.1. Відповідно до статті 541 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» староста:

1) представляє інтереси жителів відповідного старостинського округу у виконавчих органах  сільської ради;

2) бере участь у пленарних засіданнях сільської ради та засіданнях її постійних комісій;

3) має право на гарантований виступ на пленарних засіданнях сільської ради, засіданнях її постійних комісій з питань, що стосуються інтересів жителів відповідного старостинського округу;

4) сприяє жителям відповідного старостинського округу у підготовці документів, що подаються до органів місцевого самоврядування;

5) бере участь в організації виконання рішень сільської ради, її виконавчого комітету, розпоряджень  сільського голови на території відповідного старостинського округу та у здійсненні контролю за їх виконанням;

6) бере участь у підготовці проекту місцевого бюджету в частині фінансування програм, що реалізуються на території відповідного старостинського округу;

7) вносить пропозиції до виконавчого комітету  сільської  ради з питань діяльності на території відповідного старостинського округу виконавчих органів  сільської ради, підприємств, установ, організацій комунальної власності та їх посадових осіб;

8) бере участь у підготовці проектів рішень  сільської ради, що стосуються майна територіальної громади, розташованого на території відповідного старостинського округу;

9) бере участь у здійсненні контролю за використанням об’єктів комунальної власності, розташованих на території відповідного старостинського округу;

10) бере участь у здійсненні контролю за станом благоустрою відповідного села (сіл) та інформує  сільського голову, виконавчі органи сільської ради про його результати;

11) отримує від виконавчих органів сільської ради, підприємств, установ, організацій комунальної власності та їх посадових осіб інформацію, документи і матеріали, необхідні для здійснення наданих йому повноважень;

12) сприяє утворенню та діяльності органів самоорганізації населення, організації та проведенню загальних зборів, громадських слухань та інших форм безпосередньої участі громадян у вирішенні питань місцевого значення у відповідному селі (селах);

13) здійснює інші повноваження, визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами.

3.2. Обов’язки старости:

1) додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, Статуту об’єднаної територіальної громади, регламенту ради, цього Положення та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок його діяльності та взаємовідносини з об’єднаною територіальною громадою, органами місцевого самоврядування та їхніми посадовими особами, громадою та її членами.

2) брати участь у засіданнях виконавчого комітету ради, виконувати доручення ради, її виконавчого комітету, сільського голови, інформувати їх про виконання доручень;

3) брати участь в організації та проведенні зборів членів відповідної громади та в оформленні документів цих зборів, вносити пропозиції до порядку денного зборів, організовувати виконання рішень зборів членів відповідної громади та здійснювати моніторинг їх виконання;

4) сприяти виконанню на території відповідного старостинського округу  програм соціально-економічного та культурного розвитку, затверджених рішенням ради, інших актів ради та її виконавчого комітету, вносити до виконавчого комітету, інших виконавчих органів ради пропозиції з цих питань.

5) вести прийом членів громади згідно з визначеним у Статуті об’єднаної територіальної громади графіком, здійснювати моніторинг стану дотримання їхніх прав і законних інтересів у сфері  соціального захисту, культури, освіти, фізичної культури та спорту, житлово-комунального господарства, реалізації ними права на працю та медичну допомогу;

6) вести облік та узагальнювати пропозиції членів громади з питань соціально-економічного та культурного розвитку відповідного старостинського округу, соціального, побутового та транспортного обслуговування його жителів;

7) приймати від членів внутрішньої громади заяви, адресовані органам місцевого самоврядування об’єднаної територіальної громади та їхнім посадовим особам, передавати їх за призначенням;

8) здійснювати моніторинг благоустрою відповідного старостинського округу, вживати заходів до його підтримання в належному стані;

9) сприяти проведенню передбачених Статутом об’єднаної територіальної громади контрольних заходів на території відповідного старостинського округу (землекористування, довкілля, об’єкти житлово-комунальної інфраструктури тощо);

10) здійснювати моніторинг за дотриманням на території відповідного старостинського округу громадського порядку, станом виконанням встановлених рішеннями ради правил з питань благоустрою території населених пунктів територіальної громади, забезпечення в них чистоти і порядку, торгівлі на ринках та зберігання тиші в громадських місцях тощо;

11) контролювати дотримання правил використання об’єктів комунальної власності територіальної громади, що розташовані на території  відповідного старостинського округу;

12) сприяти діяльності органу (органам) самоорганізації населення відповідного старостинського округу;

13) надавати практичну допомогу органам самоорганізації населення у виконанні ними своїх завдань та повноважень;

14) не допускати на території відповідного старостинського округу дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам територіальної громади та держави;

15) своєчасно надавати інформацію до Реєстру об’єктів власності об’єднаної територіальної громади щодо об’єктів, які розташовані на території відповідного старостинського округу.

16) періодично звітувати (не менш одного разу на рік) перед радою, зборами членів відповідної громади чи у інший спосіб, передбачений Статутом об’єднаної територіальної громади, про свою роботу;

17) дотримуватися правил службової етики встановлених законодавчими актами України, Статутом об’єднаної територіальної громади, іншими актами її органів;

18) виконувати поточні доручення ради та її виконавчого комітету, голови, звітувати про їх виконання;

19) забезпечувати зберігання офіційних документів, пов’язаних з місцевим самоврядуванням відповідного старостинського округу, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому законом порядку;

20) вести діловодство, облік і звітність з передачею документів до архіву;

21)  надавати довідки, довідки – характеристики фізичним та юридичним особам, які проживають на території відповідного старостинського округу;

22) здійснювати нотаріальні дії, керуючись у своїй діяльності Законами України, Порядком вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування;

23) шанобливо ставитися до жителів села (сіл) відповідного старостинського округу та їхніх звернень до органів місцевого самоврядування.

3.3. Староста має право:

1) офіційно представляти громаду, її членів в органах місцевого самоврядування об’єднаної територіальної громади, брати участь з правом дорадчого голосу у пленарних засіданнях ради, засіданнях її постійних та тимчасових комісій, на яких розглядаються питання, що зачіпають інтереси членів відповідної громади;

2) одержувати від органів місцевого самоврядування об’єднаної територіальної громади та їхніх посадових осіб, а також від підприємств, установ, організацій комунальної форми власності, інститутів громадянського суспільства, що розташовані на території громади інформацію, документи та матеріали, які стосуються соціально-економічного та культурного розвитку відповідного старостинського округу;

3) погоджувати проекти рішень ради та її виконавчого комітету щодо майна об’єднаної територіальної громади, розташованого на території відповідного старостинського округу;

4) вносити пропозиції до порядку денного засідань виконавчого комітету ради з питань, які стосуються інтересів відповідної громади, оголошувати на засіданнях виконавчого комітету тексти заяв та звернень відповідної громади, її членів з питань, що стосуються інтересів громади чи інтересів територіальної громади загалом;

5) порушувати у виконавчому комітеті ради питання про необхідність проведення перевірок з питань, віднесених до компетенції ради та її органів, діяльності підприємств, установ і організацій розташованих на території відповідного старостинського округу незалежно від форми власності;

6) вносити пропозиції щодо усунення недоліків і порушень керівникам  підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, і органів, діяльність яких перевірялася відповідно до підпункту 5 цього пункту, а також органам, яким вони підпорядковані, порушувати питання про притягнення до відповідальності осіб, з вини яких сталося порушення;

7) пропонувати питання для розгляду органом (органами) самоорганізації населення відповідного старостинського округу;

8) вносити пропозиції щодо персонального складу громадських контрольних інспекцій, що створюються за рішенням загальних зборів об’єднаної територіальної громади, сприяти залученню членів внутрішньої громади до участі у здійсненні ними контрольних заходів на території відповідного старостинського округу;

9) звертатися до державних та муніципальних правоохоронних органів у разі виявлення порушень громадського порядку на території відповідного старостинського округу.

3.4. З метою запобігання негативним наслідкам реального, потенційного конфлікту інтересів староста бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті виконавчим комітетом ради рішень, де може виникнути конфлікт його інтересів, за умови самостійного публічного оголошення про такий конфлікт під час засідання виконавчого комітету, на якому розглядається відповідне питання.

3.5. Здійснення контролю за дотриманням вимог пункту 3.4 цього Положення, надання старості консультацій та роз’яснень щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, поводження з майном, що може бути неправомірною вигодою та подарунками, покладається на постійну комісію, визначену радою.

 

  1. ПОРЯДОК ОБРАННЯ ТА ПРИПИНЕННЯ ПОВНОВАЖЕНЬ СТАРОСТИ

4.1. Староста обирається жителями села (сіл), розташованих на території відповідного старостинського округу, на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі.

4.2. Особа, що обирається на посаду старости, повинна бути громадянином України, мати право голосу відповідно до статті 70 Конституції України, не мати судимості за вчинення умисного злочину або ця судимість повинна бути погашена або знята в установленому законом порядку.

4.3. Строк повноважень старости, обраного на чергових виборах, становить п’ять років, крім випадків дострокового припинення його повноважень з підстав і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування».

4.4. Повноваження старости починаються з моменту складення ним присяги такого змісту: «Усвідомлюючи свою    високу    відповідальність,    урочисто присягаю,  що буду вірно  служити  громаді  та  народові  України,
неухильно  дотримуватися  Конституції  України  та законів України,  сприяти втіленню їх у  життя,  охороняти  права,  свободи  і  законні  інтереси  громадян,  сумлінно виконувати свої посадові обов’язки». Присяга приймається на пленарному засіданні сільської  ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації.

4.5. Повноваження старости припиняються достроково у разі:

1) його звернення з особистою заявою до сільської ради про складення ним повноважень старости;

2) припинення громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України;

3) набуття громадянства іншої держави;

4) набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо нього;

5) набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов’язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;

6) набрання законної сили рішенням суду про визнання його недієздатним, безвісно відсутнім чи оголошення померлим;

7) його смерті;

8) відкликання з посади за народною ініціативою.

4.6. Повноваження старости можуть бути достроково припинені за рішенням сільської ради, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень. Рішення про дострокове припинення повноважень старости рада приймає таємним або відкритим голосуванням більшістю голосів від загального складу ради.

4.7. Староста може бути відкликаний з посади за народною ініціативою в порядку, визначеному Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», з особливостями, передбаченими Законом України «Про місцеве самоврядування» не раніше як через рік з моменту набуття ним повноважень.

4.8. Рішення про внесення пропозицій щодо відкликання старости села (сіл) за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше 10 осіб;

4.9. На підтримку пропозиції про відкликання старости має бути зібрано кількість підписів, що перевищує кількість голосів, поданих за нього на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний старостою.

4.10. Рішення про дострокове припинення повноважень старости у зв’язку з його відкликанням за народною ініціативою приймається за поданням територіальної виборчої комісії селищною радою більшістю голосів від її загального складу.

4.11. Повноваження старости припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади:

1) з підстав, зазначених у пунктах 1, 2, 3 частини першої статті 791 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ( звернення з особистою заявою до сільської ради про складення ним повноважень старости; припинення громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України; набуття громадянства іншої держави), — з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома зазначений факт;

2) з підстав, зазначених у пунктах 4, 5, 6 частини першої статті 791 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо нього; набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов’язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування; набрання законної сили рішенням суду про визнання його недієздатним, безвісно відсутнім чи оголошення померлим) , — з дня, наступного за днем одержання радою або її виконавчим комітетом копії відповідного рішення суду, без прийняття рішення відповідної ради;

3) з підстави, зазначеної у пункті 7 частини першої статті 791 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»( смерті старости), — з дня смерті, засвідченої свідоцтвом про смерть;

4) з підстави, зазначеної у пункті 8 частини першої статті 791 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (відкликання з посади за народною ініціативою) , — з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах;

5) у випадку, передбаченому частиною другою статті 791 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень) , — з дня прийняття відповідною радою рішення про дострокове припинення повноважень старости.

4.12. У разі звільнення з посади старости у зв’язку з достроковим припиненням його повноважень, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень, повноваження старости здійснює тимчасово виконуючий обов’язки старости, якого призначає сільський голова. Тимчасово виконуючий обов’язки старости здійснює зазначені повноваження з моменту призначення на цю посаду і до моменту початку повноважень старости, обраного на позачергових (чергових) виборах відповідно до закону.

 

  1. ОРГАНІЗАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ СТАРОСТИ

 

5.1. Місце та режим роботи, правила внутрішнього розпорядку, діловодства та інші питання організації діяльності старости визначаються сільською радою та її виконавчим комітетом. Режим роботи старости відповідає режиму роботи ради.

5.2. Час особистого прийому жителів старостою встановлюється розпорядженням сільського голови.

5.3. Інформаційне, матеріально-технічне та фінансове забезпечення діяльності старости здійснюється виконавчим комітетом сільської ради і фінансується за рахунок бюджету сільської ради.

5.4. Старості видається номерна печатка з метою надання адміністративних послуг жителям  старостинського округу.

 

VІ. ПІДЗВІТНІСТЬ, ПІДКОНТРОЛЬНІСТЬ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТАРОСТИ

6.1. При здійсненні наданих повноважень староста є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед жителями відповідного села (сіл) та  сільською радою.

6.2. Староста не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед жителями відповідного села (сіл) на відкритій зустрічі з громадянами. На вимогу не менше половини депутатів ради інформує раду про свою роботу.

6.3. Староста може бути притягнений до дисциплінарної, матеріальної, цивільної, адміністративної та кримінальної відповідальності, визначеної законом.

 

Секретар сільської ради                                    Н.І.Журавель

 

 

 

 

САГУНІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

 

І сесія VІІ скликання

РІШЕННЯ  ПРОЕКТ

 

 

Про покладення обов’язків старости

 

На виконання вимог п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та з урахуванням норм ч. 2, 3 ст. 141 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська рада

ВИРІШИЛА:

 

  1. До проведення перших виборів старост на території Сагунівської сільської об’єднаної територіальної громади, покласти виконання обов’язків старости: 1) у селі Боровиця, Сагунівської сільської ради на Малиношевського Олександра Івановича, який здійснював повноваження Боровицького сільського голови до об’єднання;

2) у селі Топилівка Сагунівської сільської ради на Зубаченко Валентину Василівну, яка тимчасово виконувала обов’язки Топилівського сільського  голови до об’єднання.

  1. Контроль за виконанням цього рішення покласти на Сагунівського сільського голову.

 

.

 

 

 

Сільський голова                                                                      І.І.Бодяненко

 

 

 

САГУНІВСЬКА      СІЛЬСЬКА      РАДА

 

1-а   сесія  сільської ради VІІ скликання                                                                  РІШЕНН Я ПРОЕКТ

 

Про виконавчий комітет Сагунівської сільської ради

 

 

Відповідно до п.3 ч.1 ст.26, п.1,2 ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Утворити виконавчий комітет Сагунівської сільської ради у складі 11 осіб.
  2. Затвердити персональний склад виконавчого комітету в складі:

 

 

  1. Затвердити Регламент Виконавчого комітету та виконавчих органів Сагунівської сільської ради (додаток 1).

 

  1. Контроль за виконанням рішення покласти на сільського голову Бодяненко І.І.

 

Сільський голова                                                             І.І.Бодяненко

 

Додаток 1

 

 

Регламент

Виконавчого комітету та виконавчих органів Сагунівської сільської ради

 

  1. Загальні положення
  • Порядок діяльності виконавчих органів Сагунівської сільської ради і посадових осіб визначається Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», іншими законодавчими актами України, рішеннями сільської ради та даним Регламентом.
  • Регламент виконавчих органів Сагунівської сільської ради затверджується рішенням Сагунівської сільської ради. У такому ж порядку приймається рішення про внесення змін і доповнень до регламенту. Регламент, зміни і доповнення до нього попередньо розглядаються на засіданні виконавчого комітету.

У випадках прийняття законодавчих актів, що приводять до виникнення розходжень окремих положень даного регламенту з чинним законодавством, на черговому засіданні виконавчого комітету повинні бути внесені відповідні зміни та доповнення до Регламенту. У разі наявності розбіжностей норм Регламенту з нормами чинного законодавства України, діють норми чинного законодавства України.

  • Регламент виконавчого комітету та виконавчих органів ради (надалі – Регламент) регулює організаційно-процедурні питання діяльності виконавчого комітету ради (надалі — виконком) та виконавчих органів ради.
  • Дотримання Регламенту є обов’язковим для членів виконавчого комітету, працівників усіх виконавчих органів ради.
  • Виконавчий комітет є виконавчим органом ради, який утворюється радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, голови громади її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
  • Виконавчий комітет має гербову печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
  • Виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади — також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.
  • Засідання виконавчого комітету відбувається, як правило, в приміщенні ради. В особливих випадках за розпорядженням Сагунівського сільського голови (далі – голова громади) або рішенням виконкому місце проведення засідання може бути змінено (у тому числі – шляхом проведення виїзного засідання).
  • На будівлях, де розміщено виконавчий комітет та інші виконавчі органи ради, піднімається Державний Прапор України.
  • Мовою офіційного спілкування і діловодства виконавчого комітету та інших виконавчих органів ради є українська мова.
  • Засідання виконавчого комітету проводяться відкрито.
  • Відкритість засідань виконкому та виконавчих органів ради забезпечується шляхом розміщення інформації про час і місце засідань усіх виконавчих органів, у тому числі шляхом оприлюднення графіків засідань у спосіб, визначений виконкомом.
  • Члени Сагунівської сільської об’єднаної територіальної громади мають право відвідувати засідання виконавчих органів Сагунівської сільської ради. Право члена територіальної громади бути присутніми на засіданні виконкому (іншого виконавчого органу) може бути обмежено лише у випадках проведення закритих засідань.
  • Для відвідання засідання виконавчого комітету член територіальної громади має поінформувати організаційний відділ не менш ніж за один робочий день до початку засідання та пред’явити документ, що посвідчує особу.
  • Групи громадян, які зацікавлені у вирішені певних питань, що розглядаються виконавчими органами ради, мають право відвідувати засідання цих органів. Такі групи громадян можуть обрати свого представника для виступу на засіданні та попередньо повідомити його прізвище секретаріату виконкому. Головуючий надає слово для виступу представнику групи громадян одразу після виступів членів виконкому та осіб з дорадчим голосом.
  • Відкритість засідань виконавчого комітету забезпечується шляхом проведення у залі засідань вільної фото- і відеозйомки, звукозапису присутніми. Також за рішенням виконавчого комітету може здійснюватися транслювання засідань через гучномовці за межі будинку ради, по радіо, телебаченню, у мережі Інтернет.
  • Проекти актів та акти виконавчих органів Сагунівської сільської ради підлягають оприлюдненню у порядку, визначеному Законом України «Про доступ до публічної інформації». У разі відсутності офіційного сайту ради (його технічної несправності), проекти актів та акти виконкому та інших виконавчих органів ради розміщуються шляхом оприлюднення їх на дошці оголошень Сагунівської сільської ради у строки, визначені законодавством.
  • Організаційний відділ має забезпечити приміщення для засідання, яке дає можливість бути присутнім на ньому усім особам, що заявили про такі наміри.
  • Місця для членів виконкому відводяться в залі засідань окремо від місць для інших осіб, присутніх на засіданні, і не можуть бути зайняті іншими особами. Під час засідання виконкому особи, які не є членами виконкому (за винятком технічних працівників ради, журналістів, фотографів, операторів), не повинні знаходитися у частині залу, що призначена для розміщення членів виконкому.
  • Виконавчий комітет створює можливості для повноцінної роботи представників засобів масової інформації в залі засідань. Це забезпечується через вільне відвідування акредитованими журналістами засідань виконавчого комітету та виконавчих органів.
  • Акредитація ЗМІ здійснюється на підставі копії документа, який підтверджує державну реєстрацію ЗМІ або інформаційного сайту (порталу), листа уповноваженого органу (особи) відповідного ЗМІ (Інтернет-ресурсу) із вказівкою посади, ПІБ, контактних даних особи, яка направляється для висвітлення діяльності виконкому. Запровадження інших вимог щодо акредитації ЗМІ (Інтернет-ресурсу) не допускається.

Представник ЗМІ (Інтернет-ресурсу) допускається до місця проведення засідання на підставі документу, що посвідчує особу.

  • На офіційному веб-сайті Ради (за наявності) має бути створено окремий розділ (сторінку), де забезпечується:

— розміщення протоколів і рішень виконавчого комітету та результати поіменних голосувань членів виконавчого комітету;

— розміщення проектів рішень виконкому та пропозицій громадян щодо змін та доповнень до цих проектів;

— розміщення інформації про членів виконавчого комітету, керівників виконавчих органів, керівників комунальних установ та підприємств, яка включає біографічні відомості осіб, дні і місце прийому, контакти для листування та телефонного зв’язку.

 

  1. Склад та повноваження виконавчого комітету та виконавчих органів ради
    • Кількісний склад виконавчого комітету визначається радою. Персональний склад виконавчого комітету затверджується радою за пропозицією голови громади.
    • Виконавчий комітет очолює Сагунівський сільський голова.
    • Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно голови громади, заступника (заступників) голови громади, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. До складу виконкому за посадами водять секретар та старости Сагунівської сільської ради.

До обрання старост Сагунівської сільської ради, рада своїм рішенням може включити до складу виконавчого комітету осіб, на яких покладено виконання обов’язків старост Сагунівської сільської ради.

Внесення змін у кількісний та персональний склад виконавчого комітету приймається рішенням Сагунівської сільської ради.

  • Особи, які входять до складу виконавчого комітету, крім тих, хто працює у виконавчих органах ради на постійній основі, на час засідань виконавчого комітету, а також для здійснення повноважень в інших випадках звільняються від виконання виробничих або службових обов’язків з відшкодуванням їм середнього заробітку за основним місцем роботи та інших витрат, пов’язаних з виконанням обов’язків члена виконавчого комітету, за рахунок коштів місцевого бюджету.
  • На осіб, які входять до складу виконавчого комітету ради і працюють у ньому на постійній основі, поширюються вимоги щодо обмеження сумісності їх діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлені законом для голови громади. До складу виконавчого комітету не можуть входити депутати ради, крім секретаря.
  • Виконавчий комітет ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені Законом до відання виконавчих органів ради.
  • Виконавчий комітет ради:

1) попередньо розглядає проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради;

2) координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності Сагунівської сільської об’єднаної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників;

3) має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їхніх посадових осіб.

  • Голова громади не пізніше 10 днів з дня утворення виконкому та затвердження його складу видає розпорядження про розподіл обов’язків між головою громади, секретарем  ради, заступниками  голови громади з визначенням:
  • їх повноважень і функцій;
  • підпорядкованих виконавчих органів ради;

— переліку підприємств, установ та організацій, щодо яких вони забезпечують реалізацію відповідно до законодавства власних та делегованих повноважень виконавчих органів  ради.

  • У випадку відсутності голови громади організацію та скликання засідань забезпечує секретар ради.
  • Виконавчі органи ради підзвітні та підконтрольні раді, підпорядковані виконкому та голові громади. Керівники виконавчих органів ради призначаються на посаду і звільняються з посади головою одноособово, а у випадках, передбачених законом, — за погодженням з відповідними органами виконавчої влади.
  • Порядок роботи й повноваження виконавчих органів ради визначаються Положенням про відповідний виконавчий орган, затвердженим рішенням ради.
  • Члени виконавчого комітету, керівники інших виконавчих органів невідкладно повідомляють голову громади про прибуття представників органів прокуратури, Служби безпеки України, правоохоронних органів, органів державного нагляду (контролю), інших виконавчої влади, їхні цілі і плани. Ця інформація обов’язково вноситься до журналу перевірок.

 

  1. Організація роботи та звітування виконавчого комітету та виконавчих органів ради
    • Планування роботи виконавчого комітету та виконавчих органів ради є одним із основних засобів виконання бюджету та програми економічного та соціального розвитку громади, інших цільових програм.
    • Діяльність виконкому організовується відповідно до річного та квартальних планів.
    • Плани роботи виконкому розробляються на основі рішень ради, рішень виконавчого комітету, розпоряджень та доручень голови громади та його заступників, пропозицій керівників виконавчих органів  ради, депутатів  ради, петицій громадян.
    • План роботи виконкому повинен включати:
  • перелік актуальних питань, розгляд яких входить до компетенції виконавчого комітету ради та які пов’язані з реалізацією заходів соціально-економічного розвитку, функціонування галузей господарського комплексу та соціальної сфери;
  • перелік рішень виконавчого комітету, розпоряджень голови громади, розпорядчих документів органів влади, хід реалізації яких оперативно розглядатиметься в порядку контролю їх виконання;
  • перелік основних заходів державного, обласного та місцевого значення на відповідний плановий період.
    • До плану роботи виконкому в обов’язковому порядку включаються питання:

—     про програму економічного і соціального розвитку громади, бюджет громади та підсумки їх виконання за квартал, півріччя, дев’ять місяців, рік;

—     про роботу виконавчих органів ради;

—     про роботу підприємств, установ, закладів комунальної власності.

  • Для підготовки проекту плану роботи виконавчого комітету ради керівники виконавчих органів ради не пізніше 5 числа місяця, що передує наступному кварталу, подають в організаційний відділ виконкому (надалі — організаційний відділ)пропозиції відповідно до встановленої форми.
  • Узагальнення пропозицій, формування планів роботи виконкому та узагальнення інформації про їх виконання здійснює організаційний відділ.
  • Організаційний відділ готує проект рішення виконкому про план роботи на відповідний період.
  • Проекти планів роботи заздалегідь розглядаються головою громади, його заступниками та доопрацьовуються з урахуванням внесених зауважень.
  • План роботи виконавчого комітету на рік та на квартал затверджується рішенням виконавчого комітету.
  • Копії рішення про план роботи виконавчого комітету загальний відділ направляє голові громади, його заступникам, виконавчим органам ради, депутатам, членам виконкому. План виконавчого комітету оприлюднюється на сайті ради (за наявності).
  • У випадках, якщо заходи, передбачені планами роботи виконкому, із будь-яких причин не можуть бути виконані у встановлений термін, або намічене питання не може бути своєчасно внесене на розгляд виконавчого комітету, заступники голови громади інформують про це виконавчий комітет ради.
  • Контроль за виконанням планів роботи виконавчого комітету здійснюється заступниками голови громади (відповідно до розподілу обов’язків). Виконавчі органи ради до 5 числа місяця, наступного за звітним кварталом, подають в організаційний відділ інформацію про виконання плану роботи за попередній квартал.
  • З метою організації ефективної роботи, реалізації цільових програм, виконання плану роботи виконкому, досягнення поставлених цілей, прийняття ефективних управлінських рішень та аналізу діяльності працівників виконавчі органи ради складають  плани роботи на відповідний період.
  • Плани роботи виконавчих органів можуть бути місячними, квартальними, піврічними, річними, виходячи з принципів виробничої необхідності та ефективності управління. Рішення про періодичність планування роботи виконавчого органу приймає його керівник.
  • План роботи виконавчого органу ради повинен мати таку структуру: зміст завдання, термін виконання, відповідальні за організацію та виконання, відмітка про виконання завдань. Графа «відмітка про виконання завдань» заповнюється відповідальним виконавцем та є звітом про виконання поставленого завдання. Керівники виконавчих органів ради здійснюють контроль та несуть відповідальність за виконання планів роботи. Виконавчі органи ради зберігають плани роботи відповідно до номенклатури справ.
  • Звітування.
    • Голова громади, періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язаний звітувати про роботу виконкому та виконавчих органів перед виборцями. Проведення звітів визначається з 01 по 15 лютого наступного за звітним року. Звіт про діяльність на останній рік повноважень ради проводиться з 24 по 29 число місяця, що слідує за місцем припинення повноважень Ради. Голова громади від імені виконавчого комітету зобов’язаний подати завчасно письмовий звіт для його оприлюднення, а також провести звітну зустріч із виборцями в строки вказані вище.
    • На письмову вимогу не менш як половини депутатів від загального складу ради голова громади звітує на найближчому пленарному засіданні ради про роботу виконкому та виконавчих органів за період, про який просять депутати.
    • Члени виконавчого комітету повинні проводити зустрічі з громадськими організаціями, трудовими колективами підприємств, установ та організацій, під час яких інформувати про свою роботу у виконкомі; брати участь у громадських слуханнях та у масових заходах, що проводяться органами місцевого самоврядування на території громади; вивчати громадську думку; вивчати потреби  територіальної громади, інформувати про них раду та її органи, брати безпосередню участь у їх вирішенні; розглядати пропозиції, звернення, заяви і скарги членів територіальної громади, що надійшли до члена виконкому засобами зв’язку.

 

  1. Порядок підготовки та проведення засідань виконавчого комітету ради
    • Засідання виконавчого комітету ради є основною формою його діяльності, що забезпечує колегіальне обговорення завдань і ухвалення рішень щодо їх виконання. На вимогу виконкому, виконавчих органів керівники розташованих або зареєстрованих на території громади підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності зобов’язані прибути на засідання цих органів для подання інформації з питань, віднесених до відання ради та її органів.
    • Підготовка проектів рішень.
      • Цільова спрямованість проектів рішень виконавчого комітету визначається перспективними, поточними планами роботи виконкому, рішеннями ради, органів виконавчої влади, дорученнями  голови громади, а також необхідністю вирішення оперативних і термінових питань та розгляду звернень фізичних і юридичних осіб.
      • Підготовка та внесення на розгляд виконавчого комітету проектів рішень, що містять ознаки регуляторного акту, здійснюється з дотриманням процедури, встановленої Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та рішенням виконкому про порядок підготовки та відстеження результативності регуляторних актів.
      • Організаційне забезпечення здійснення державної регуляторної політики у раді покладено на загальний відділ ради. Відповідальним за дотримання процедури підготовки та відстеження результативності регуляторного акту є керівник виконавчого органу  ради — розробника проекту рішення. Відповідальним за підготовку проекту рішення та інформації про виконання завдань і доручень є той виконавчий орган, до компетенції якого належить дане питання, а контрольні функції покладаються на заступника голови громади згідно з розподілом обов’язків.
      • Відповідальність за законність і достовірність текстів проектів рішень виконавчих органів ради несуть керівники цих органів та заступники голови громади, які беруть участь у їх підготовці та погодженні.
      • Проекти рішень на розгляд виконавчого комітету можуть вносити наступні суб’єкти:
    • загальні збори громадян (в порядку місцевої ініціативи, електронної петиції або іншому визначеному законом і Статутом територіальної громади порядку);
    • голова громади;
    • секретар ради;
    • заступники голови громади (згідно із функціональним розподілом повноважень);
    • члени виконавчого комітету;
    • постійна комісія ради;
    • депутат (депутати), депутатська група, фракція;
    • старости (з питань, обсяг яких визначений законодавством).
      • Проекти рішень повинні містити оцінку стану справ з відповідного питання з урахуванням раніше ухвалених рішень, щоб уникнути повторень або суперечностей. В проектах рішень про хід виконання раніше ухвалених рішень, у разі невиконання доручень, що містяться в них, наводяться причини невиконання, особи, відповідальні за невиконання рішення, а також нові терміни виконання завдань.
      • До проекту рішення додаються: передбачені додатки та матеріали, на які є посилання у тексті, перелік фізичних або юридичних осіб, яким необхідно надіслати прийняте рішення, а за необхідності – висновки відповідної комісії ради чи виконкому.
      • До проектів рішень, що готуються у відповідності та на виконання актів органів виконавчої влади, додаються копії відповідних актів.
      • До проекту рішення про втрату чинності, зміну, доповнення, скасування прийнятих раніше рішень додаються копії відповідних рішень.
      • Автор проекту рішення готує пояснювальну записку до проекту рішення, яка повинна містити необхідні обґрунтування і прогнози результатів реалізації рішення. До пояснювальної записки можуть додаватися необхідні розрахунки, інформаційно-довідкові матеріали. Загальний обсяг пояснювальної записки не повинен перевищувати одного аркушу. Подання пояснювальної записки до проектів нормативних та регуляторних актів  є обов’язковим.
      • Проект акту виконавчого комітету направляється секретарю виконкому для оприлюднення у випадках, передбачених ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Після цього відбувається процес погодження (візування) акту відповідальними посадовими особами. Візування є технічною процедурою підготовки і вивчення проектів рішень. Тривалість цієї процедури та відмови чи зволікання посадових осіб виконавчих органів ради із візуванням не впливає на проходження проекту рішення у виконкомі (оприлюднення проекту, внесення в порядок денний, винесення на розгляд на засіданні виконавчого комітету, підписання рішення і його оприлюднення, виконання, контроль виконання). По завершенні візування організаційний відділ додає до примірника проектів рішень аркуш, що містить візи та позиції відповідальних осіб.
      • Візування відбувається у такій послідовності:
    • відповідальний виконавець;
    • керівник юридичного відділу (юрист), а за наявності юристів у відповідальному підрозділі виконавчого органу ради – юрист такого підрозділу;
    • керівник виконавчого органу, що готує проект рішення;
    • керівник організаційного відділу виконкому;
    • керівники інших виконавчих органів, компетенції яких стосується питання, за яким підготовлено проект рішення;
    • відповідний заступник голови громади (відповідно до розподілу обов’язків).
      • Термін візування проекту рішення кожною посадовою особою не повинен перевищувати одного робочого дня, у юриста в окремих випадках (в разі необхідності проведення детальної експертизи та підготовки юридичного висновку) – двох робочих днів.
      • За наявності заперечень, доповнень та змін до проекту документа посадова особа, яка візує проект, вносить відповідний запис з викладенням мотивованої думки в окремому висновку, що додається до проекту.
      • Юридичний відділ (юрист) проводить правову експертизу проекту рішення, вносить поправки, пов’язані з його приведенням у відповідність до законодавства, а також у разі потреби редагує проект за згодою автора проекту, а у випадку відсутності такої згоди – подає виконкому свої пропозиції щодо змін до проекту рішення.
    • Скликання виконкому, підготовка засідання.
      • Скликає засідання виконавчого комітету голова громади. Організаційний відділ надсилає розпорядження голови громади про призначення засідань виконавчого комітету виконавчим органам ради, членам виконавчого комітету, депутатам ради, акредитованим ЗМІ.
      • Засідання виконавчого комітету ради проводяться двічі на місяць: в першу і третю середу.
      • Підготовку засідань організовує голова громади, а у випадках його відсутності – секретар ради. Підготовку питань для розгляду виконавчим комітетом організовують та контролюють заступники голови громади та керівники інших виконавчих органів ради.
      • До підготовки окремих питань, які потребують спеціальних знань та/або навичок, виконавчий комітет, інші виконавчі органи ради можуть залучати відповідних фахівців.
    • Порядок денний виконкому.
      • Голова громади або особа, яка виконує його обов’язки на час відсутності, формує проект поряду денного з урахуванням усіх отриманих пропозицій щодо розгляду конкретних питань. Проект порядку денного засідання виконавчого комітету, як правило, готується не пізніше, ніж за два дні до засідання організаційним відділом  під керівництвом голови громади (секретаря ради – у разі його відсутності).
      • Порядок денний розміщується оприлюднюється у спосіб, визначений для проектів актів виконавчих органів ради, а також не пізніш як за два дні до проведення засідання виконкому надсилається (електронною поштою) разом із проектами рішень секретарю ради, депутатам ради, членам виконкому, а також акредитованим ЗМІ.
    • Порядок проведення засідання виконавчого комітету
      • Засідання виконавчого комітету ради є правомочним, якщо в ньому бере участь більше половини від загального складу виконавчого комітету.
      • Головує на засіданні виконавчого комітету ради голова громади, а в разі його відсутності – секретар ради.
      • Член виконкому зобов’язаний поінформувати головуючого про неможливість бути присутнім на засіданні виконкому та вказати відповідні причини, а також не пізніше 3 робочих днів після засідання надати на ім’я секретаря ради пояснювальну записку про відсутність із додаванням відповідних документів, що обґрунтовують причини відсутності. У випадку відсутності такого повідомлення (а також у випадку відсутності в подальшому пояснювальної записки) вважається, що член виконкому був відсутній без поважних причин. На початку засідання виконкому оголошується, яка кількість його членів прибула на засідання, а також оголошуються прізвища відсутніх членів із повідомленням про причини відсутності. Якщо причина відсутності є невідомою, то вважається що член виконкому відсутній без поважних причин.
      • Участь членів виконавчого комітету у засіданні реєструється у протоколі.
    • Проведення засідання виконкому
      • Головуючий на засіданні виконкому:
    • веде засідання, оголошує перерви в засіданнях;
    • надає слово для доповіді, співдоповіді, запитань, виступів, оголошує наступного доповідача;
    • вносить на голосування пропозиції про зміни та доповнення до проектів рішень;
    • вносить на голосування проекти рішень (за основу та в цілому);
    • оголошує результати голосування – рішення ухвалене чи рішення не ухвалене;
    • забезпечує дотримання Регламенту присутніми на засіданні.
      • На початку засідання процедурним рішенням виконавчого комітету затверджується порядок денний засідання. Зміни та доповнення до проекту порядку денного за наявності відповідних погоджених проектів рішень, крім проектів рішень з питань «різне», ставляться головуючим на голосування у порядку їх надходження.
      • Додаткові питання можуть вноситись на засіданні виконкому виключно у випадку, якщо вони стосуються виникнення аварійних ситуацій, подолання стихійного лиха, виконання рішень суду.
      • Порядок денний приймається в цілому шляхом голосування.
      • Обговорення питань порядку денного починається з доповіді автора проекту рішення, співдоповідей. Проголошення доповіді з питання порядку денного є обов’язковим.
      • Запрошена на засідання виконкому особа може взяти слово для виступу. При цьому зміст виступу такої особи та його позиція при голосуванні заносяться до протоколу засідання виконкому.
      • Після доповіді та співдоповіді з обговорюваного питання головуючий надає слово (відповідно до записів) для оголошення запитань та відповідей, а пізніше – для виступів з обговорюваного питання. Запрошені особи не можуть ставити питання доповідачам до моменту закінчення питань у членів виконкому. Запис на виступ і для запитань проводиться шляхом підняття рук.
      • В обов’язковому порядку, без ухвалення процедурного рішення виконавчого комітету, слово для виступу в обговоренні надається за їх проханням:
    • представнику ініціативної групи, якою внесено на розгляд виконкому проект рішення в порядку місцевої ініціативи;
    • особі, уповноваженій для виступу громадськими слуханнями під час розгляду виконкомом пропозицій громадських слухань.
      • Будь-яка особа, присутня на засіданні має право на репліку у випадку згадування її імені чи посади. Право на репліку надається особі за її проханням одразу після виступу, у якому було згадано особу чи пізніше, але до початку голосування за проект рішення.
      • На засіданні виконкому встановлюється наступна тривалість виступів:
    • для доповіді, інформації з питань порядку денного – до 10 хвилин;
    • для співдоповіді з питань порядку денного – до 3 хвилин;
    • для оголошення запитань – до 1 хвилини;
    • для відповіді на запитання – до 2 хвилин;
    • для виступу з обговорення питання, внесення поправок до проекту рішення, заключного слова – до 3 хвилин.
      • Особи, присутні на засіданнях виконкому, повинні утримуватися від публічних проявів емоцій та/або не перешкоджати законній діяльності депутатів та посадових осіб Андріївської сільської ради, інших присутніх на засіданні осіб. Не допускається проголошення закликів, направлених проти територіальної цілісності та недоторканості України, спрямованих на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу України або на захоплення державної влади, виступів та/або реплік, які принижують честь та гідність людини, завдають шкоду діловій репутації юридичних осіб, розпалюють етнічну, релігійну чи іншу ворожнечу.
      • Під час проведення засідань не допускаються порушення Регламенту та коментування виступів поза Регламентом. За необхідності виконком може ухвалити у процедурному порядку рішення про видалення з місця проведення засідання особи, чия поведінка порушує Регламент чи громадський порядок.
    • Скорочене обговорення.
      • За процедурним рішенням членів виконкому обговорення може бути проведено за скороченою процедурою, в межах якої головуючий оголошує назву проекту рішення, а доповідач виступає із короткою доповіддю, у який засвідчує важливість рішення, його відповідність законодавству та потребу для громади. Після цього головуючий ставить питання на голосування. У випадку проведення обговорення за скороченою процедурою не може бути обмежено права присутніх осіб на виступ, якщо вони наполягають на цьому. Головуючому заборонено ставити питання на голосування, якщо усі бажаючі, у встановленому цим Регламентом порядку не використали права на виступ.
      • Об’єднання кількох подібних питань порядку денного в одне голосування (пакетне голосування) може бути використано як виняток із метою розгляду очевидних і безспірних питань. Але при цьому повинно бути обов’язково дотримано вимогу про коротку доповідь автора (авторів) проекту рішення (рішень), в порядку визначено п. 4.7.1. Регламенту. Пакетне голосування є неприпустимим, якщо проти цього заперечує хоча б один з присутніх членів виконкому.
    • Голосування.
      • Після завершення обговорення головуючий пропонує членам виконкому перейти до голосування щодо проекту рішення. Рішення виконавчого комітету ухвалюються в такій послідовності:
    • в разі внесення пропозицій щодо змін та доповнень до проекту рішення головуючий ставить такий проект на голосування за основу;
    • після цього ставляться на голосування у порядку надходження усі пропозиції щодо змін та доповнень до проекту рішення;
    • проект рішення ставиться на голосування в цілому як рішення з урахуванням ухвалених змін та доповнень.
    • якщо пропозицій щодо змін та доповнень до проекту рішення під час обговорення питання не надходило, такий проект рішення ставиться на голосування відразу в цілому.
      • За процедурним рішенням виконкому ініціатору змін і доповнень може бути відмовлено у поставленні на голосування запропонованого доповнення (змін, поправки), якщо воно сформульоване нечітко або не стосується обговорюваного питання, суперечить раніше прийнятим рішенням, повторює по суті попередньо відхилений виконкомом текст.
      • За ініціативою головуючого, члена виконавчого комітету, автора проекту рішення, зміна, доповнення до проекту можуть бути поставлені на повторне голосування з відповідним обґрунтуванням.
      • У разі порушення процедури голосування або виникнення перешкод під час його проведення негайно проводиться повторне голосування без додаткового обговорення.
      • Під час проведення голосування та після нього виступи, коментарі та інші вигуки заборонені.
      • Усі рішення виконавчого комітету ухвалюються більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету, а рішення з процедурних питань – більшістю голосів присутніх на засіданні членів виконавчого комітету.
      • Процедурними вважаються питання, що стосуються визначення способу розгляду питань на засіданнях виконкому, а також зазначені як такі в Регламенті.
      • Процедурні питання не потребують обговорення. Якщо виникає сумнів, чи є запропоноване для розгляду питання процедурним, рішення про це приймається членами виконкому шляхом голосування без обговорення.
      • Кожен член виконкому має один голос. Голосування здійснюється членами виконкому персонально шляхом підняття руки. Голосування здійснюється відкритим поіменним голосуванням із фіксацією результатів голосування у протоколі засідання виконкому. У разі відсутності члена виконкому під час обговорення та/або голосування з окремого питання про це робиться відмітка у протоколі.
    • Особливості позачергових засідань.
      • В разі необхідності ухвалення рішень щодо питань про звернення до суду щодо запровадження заборони зібрання громадян, забезпечення виборчого процесу, випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків голова громади (секретар ради) своїм розпорядженням має право скликати позачергове засідання виконкому. Формування порядку денного позачергового засідання та підготовка проектів рішень може здійснюватися в день проведення засідання.
    • Фіксування засідання виконавчого комітету.
      • На засіданні виконкому ведеться протокол. Ведення протоколу здійснюють працівники організаційного відділу. Організаційний відділ протягом 5 робочих днів після засідання виконкому оформлює протокол засідання; в протоколі вказується: номер протоколу; дата засідання; протягом якого часу відбувалось засідання;перелік членів виконкому, які взяли участь у засіданні, та перелік відсутніх на засіданні; перелік присутніх на засіданні осіб із правом дорадчого голосу, керівників виконавчих органів ради, підприємств, установ, організацій, представників місцевих органів виконавчої влади;перелік питань, що обговорювались, прізвища доповідачів та виступаючих, результат голосування (ухвалено одноголосно; кількість голосів за проект рішення та проти; ухвалено чи не ухвалено), номери ухвалених рішень з кожного питання, що додаються до протоколу; доручення, ухвалені виконавчим комітетом за результатами обговорення окремих питань.
      • Протоколи засідань виконкому підписує голова громади або секретар, що виконує його обов’язки. Протоколи засідань виконкому засвідчуються гербовою печаткою виконкому.
      • Після підписання протоколу загальний відділ надсилає виконавчим органам ради, іншим виконавцям витяги з протоколу – ухвалені виконкомом доручення з окремих питань, завірені печаткою загального відділу. Протоколи засідань виконавчого комітету  ради та оригінали рішень виконавчого комітету зберігаються в загальному відділі протягом 2 років, після чого передаються в архівний відділ  ради.
      • У разі прийняття рішення про здійснення звукозапису, Інтернет-транслювання, — його забезпечує секретар ради. Звукозаписи засідань виконавчого комітету зберігаються в загальному відділі протягом 6-ти місяців з дати проведення засідання, після чого знищуються.
      • За наявності організаційної можливості записи Інтернет-транслювання зберігається у відкритому доступі сервісу YouTubе.com, при цьому на сайті ради завантажуються відповідні посилання на відеофайли.

 

  1. Набуття чинності рішеннями виконавчого комітету. Контроль за виконанням рішень.
    • Не пізніше 5 календарних днів після проведення засідання виконкому голова громади (у визначених випадках секретар ради) підписує ухвалені виконкомом рішення. Після підписання рішення на ньому проставляється гербова печатка виконкому.
    • Рішення виконавчого комітету оприлюднюється невідкладно після його підписання відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Рішення нормативно-правового характеру набувають чинності із дня їх оприлюднення, якщо виконкомом не встановленого більш пізній час. Рішення ненормативного характеру набувають чинності у день їх прийняття.
    • Підписані рішення виконавчого комітету (з гербовою печаткою виконкому ради) надходять в організаційний відділ, де реєструються: вказується дата ухвалення рішення та присвоюється номер, що складається з двох частин:перша частина відповідає номеру питання, що розглядалось на засіданні виконкому (нумерація ведеться з початку року); друга частина відповідає номеру рішення з питання (нумерація ведеться з № 1).
    • Загальний відділ протягом 5 робочих днів після підпису рішень головою громади надсилає їх копії, завірені печаткою відділу, виконавчим органам ради під розпис (згідно з переліком надсилання копій, узгодженим з працівником виконавчого органу, що підготував проект рішення).
    • Допускається надсилати копії рішень з організаційних питань (про затвердження плану роботи виконкому, проведення загальноміських заходів тощо) виконавчим органам ради в електронному вигляді (шляхом надіслання сканованої копії документу на офіційну електронну адресу одержувача). В такому випадку паперові копії документа, завірені печаткою загального відділу, надсилаються виконавчому органу  ради — розробнику документа, заступнику голови громади (відповідно до розподілу обов’язків), відділу обліку та звітності, управлінню фінансів та бюджету.
    • Організаційний відділ надсилає копії ухваленого рішення фізичним та/або юридичним особам, щодо яких вони ухвалені, а також доводить його до відома підпорядкованих, підзвітних підприємств та закладів комунальної власності. Передача документів цим особам (їх уповноваженим представникам) фіксується відповідною відміткою про отримання документу із зазначенням дати, прізвища та підпису одержувача.
    • Зупинення (ветування) рішень виконавчого комітету головою громади. Скасування рішень виконавчого комітету та внесення змін.
      • У разі незгоди голови громади з рішенням виконкому він може зупинити дію рішення своїм розпорядженням та внести це питання на розгляд Сагунівської сільської ради. Мотиви незгоди голови громади із рішенням виконкому повинні бути викладені у розпорядженні голови щодо зупинення рішення виконкому. Зупинене рішення виконкому вноситься на найближче пленарне засідання ради, але не пізніше ніж через 30 календарних днів від дня винесення рішення виконкому. У випадку підтримання радою зупиненого рішення виконкому воно набуває чинності без підпису голови й оприлюднюється секретарем ради або уповноваженими на те депутатами.
      • Рішення виконавчого комітету, які не відповідають Конституціїчи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень, можуть бути скасовані радою. Проект рішень про скасування акту виконкому вносяться в порядку визначеному Регламентом ради із обов’язковим письмовим сповіщенням членів виконкому про час і місце проведення засідань постійних комісій та пленарних засідань ради на яких розглядатиметься відповідне питання про скасування рішення виконкому. Кожен член виконкому має право взяти участь у відповідних засіданнях ради із правом дорадчого голосу.
      • Рішення виконавчого комітету з мотивів невідповідності Конституції або законам України можуть бути скасовані у судовому порядку. Це не позбавляє виконавчий комітет права за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України). Однак, виконавчий комітет не може скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов’язані з реалізацією певних суб’єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб’єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Ненормативні правові акти виконкому є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені виконкомом після їх виконання.
    • Контроль. Контроль за виконанням рішень ради та виконавчого комітету здійснюють постійні комісії ради.
      • Організація роботи по контролю за виконанням рішень ради та виконкому покладається на голову громади та секретаря ради.
      • За результатами перевірки постійні комісії можуть ухвалювати висновки і рекомендації і направляти їх для розгляду виконавчим комітетом, керівниками виконавчих органів ради. Висновки і рекомендації постійних комісій підлягають обов’язковому розгляду у строк встановлений постійною комісією.
      • Постійна комісія ради (у особі уповноваженого представника) має право виступу із доповіддю на засіданні виконавчого комітету ради.

 

  1. Порядок підготовки розпоряджень голови громади з питань діяльності виконавчих органів ради
  • Голова громади видає розпорядження відповідно до повноважень, визначених чинним законодавством.
  • Розпорядження голови громади, прийняті в межах наданих йому повноважень, обов’язкові для виконання всіма розташованими на території громади юридичними та фізичними особами, незалежно від форми власності.
  • Проекти розпоряджень готують виконавчі органи ради під контролем заступників голови громади. У разі, коли розроблення проекту розпорядження доручено кільком виконавцям, головним розробником є виконавець, зазначений першим у резолюції, інші – сприяють головному розробнику та надають відповідну інформацію.
  • Підготовка проектів розпоряджень голови громади, що містять ознаки регуляторного акта, здійснюється з дотриманням процедури, встановленої Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», та рішенням виконкому про порядок підготовки та відстеження результативності регуляторних актів.

Організаційне забезпечення здійснення державної регуляторної політики у  раді покладено на відділ фінансів, економічного розвитку та інвестицій, планування,бухгалтерського обліку та звітності.

Відповідальним за дотримання процедури підготовки та відстеження результативності регуляторного акту є керівник підрозділу – розробника проекту розпорядження.

  • У разі потреби головний розробник готує пояснювальну записку до проекту розпорядження, що повинна містити необхідні розрахунки, обґрунтування і прогнози соціально-економічних та інших результатів реалізації виданого розпорядження.

До пояснювальної записки можуть додаватися інформаційно-довідкові матеріали (таблиці, графіки тощо).

Загальний обсяг пояснювальної записки, як правило, не повинен перевищувати двох аркушів.

Подання пояснювальної записки до проектів розпоряджень нормативного характеру, в тому числі регуляторних актів, є обов’язковим.

6.7. Якщо проект розпорядження готується з метою внесення змін або доповнень в раніше видане розпорядження, наводяться пункти, в які вносяться доповнення і зміни, або ті, які втратили чинність. Крім того, додається копія розпорядження, в яке вносяться зміни та доповнення, або яке втрачає чинність.

У випадку підготовки розпорядження голови громади на виконання актів органів виконавчої влади (інших суб’єктів владних повноважень) до проекту розпорядження додається копія відповідного документа.

  • У випадку підготовки проектів розпоряджень з питань, які діють періодично протягом року чи півріччя, раніше видане розпорядження з таких же питань знімається з контролю або указується, що воно втратило чинність.
    • Відповідальність за законність і достовірність текстів проектів розпоряджень, відповідність їх Інструкції з діловодства несуть керівники виконавчих органів ради (структурних підрозділів виконкому), заступники голови громади, які беруть участь у  підготовці та погодженні проектів.
  • Посадові особи, які готують проекти розпоряджень, зобов’язані погоджувати їх із задіяними у процесі підготовки та виконання документа відповідальними посадовими особами.

6.19.  Погоджені проекти розпоряджень (разом з доданими копіями відповідних документів,  юридичними висновками) передаються голові громади для розгляду.

  • Розпорядження набуває чинності після його підписання головою громади (або особою, яка виконує його обов’язки) та реєстрації в організаційному відділі.
  • Організаційний відділ реєструє підписані розпорядження голови громади таким чином: проставляється дата реєстрації та порядковий номер розпорядження (нумерація ведеться з початку поточного року).

6.22. Організаційний відділ надсилає копії розпоряджень голови громади особам (підрозділам ради) згідно з переліком надсилання копій, погодженим з розробником проекту розпорядження).

Допускається надсилання копій розпоряджень з організаційних питань (про скликання сесій  ради, призначення засідань виконкому, проведення загальноміських заходів тощо) в електронному вигляді (шляхом надсилання сканованих копій цих документів на офіційну електронну адресу отримувача). В такому випадку паперові копії документа надсилаються виконавчому органу  ради — розробнику документа, заступнику  голови громади (відповідно до розподілу обов’язків), відділу обліку та звітності, управлінню фінансів та бюджету.

6.23. Підрозділ виконавчого комітету, на який покладено функції із здійснення інформаційної роботи, доводить розпорядження голови громади з найбільш важливих питань життєдіяльності громади до відома громадськості через засоби масової інформації (Інтернет-ресурси).

 

  1. Організація діяльності робочих органів, що утворюються виконкомом та головою громади
    • Виконком та голова громади для забезпечення ефективної реалізації своїх повноважень, передбачених законодавством, координації дій виконавчих органів ради, підприємств, установ і організацій під час виконання відповідних завдань, розроблення проектів рішень, програм економічного, соціального і культурного розвитку громади, здійснення контрольних функцій, комплексних перевірок стану справ в тій чи іншій сфері господарювання та на виконання нормативних документів органів державної влади, а також для вирішення оперативних питань можуть утворювати постійні та тимчасові робочі органи (комісії, комітети, координаційні ради, робочі групи тощо).
    • До складу робочих органів відповідно до покладених на них завдань включаються заступники голови громади, представники виконавчих органів  ради, а також депутати  ради, а також (за їх згодою) – представники інших органів та/або юридичних осіб, не підвідомчих  раді, громадських організацій, фізичні особи-підприємці, науковці та інші фахівці.
    • Організаційною формою роботи робочого органу є засідання, які проводяться за потребою, якщо інше не передбачено положенням про нього. Робочі органи працюють відкрито і гласно, нікого не може бути обмежено у відвідуванні його засідань. Проведення закритих засідань заборонено.
    • Порядок роботи робочого органу, формування порядку денного, ведення засідань, фіксування перебігу засідань, оформлення рішень та інші питання визначаються у рішенні (розпорядженні) про його створення.

 

  1. Висвітлення діяльності виконавчого комітету та виконавчих органів ради
    • Оперативне інформування громадськості про діяльність виконавчого комітету та виконавчих органів ради здійснюється через оновлення постійне оновлення інформації на веб-сайті ради (за наявності) та оприлюднення інформації у ЗМІ.
    • Підрозділ виконавчого комітету, на який покладено функції із здійснення інформаційної роботи, забезпечує взаємодію виконавчого комітету і виконавчих органів ради з центральними та місцевими ЗМІ (Інтернет-ресурсами); організовує висвітлення актуальних питань соціально-економічного і суспільно-політичного життя громади.
    • Керівники виконавчих органів ради:

— з метою анонсування подій та подальшого їх висвітлення подають необхідні матеріали підрозділу виконавчого комітету, на який покладено функції із здійснення інформаційної роботи, за дві доби до запланованого заходу для розміщення інформації на веб-сайті ради;

— для оперативного розміщення новин на веб-сайті  ради  після проведення заходу подають у підрозділ виконавчого комітету, на який покладено функції із здійснення інформаційної роботи, змістовну та об’єктивну інформацію про відповідний захід обсягом не більше однієї сторінки;

— для оприлюднення інформації у друкованих ЗМІ надають необхідні матеріали, а також готують проекти вітальних адресів з нагоди державних і професійних свят та передають їх у підрозділ виконавчого комітету, на який покладено функції із здійснення інформаційної роботи, в електронному та друкованому вигляді у строк, погоджений із підрозділом, який відповідає за розміщення інформації у ЗМІ.

  • Виконавчі органи ради відповідно до Положення про офіційний веб-сайт ради, розміщують інформацію про діяльність ради та її виконавчого комітету, а також ухвалені рішення ради та її виконавчого комітету, розпорядження голови громади.

 

  1. Організація та режим роботи виконавчих органів ради
    • В усіх виконавчих органах ради, незалежно від місця їх розташування, встановлюється єдиний режим роботи:

— з понеділка по четвер з 08.00 до 17.00;

— у п’ятницю з 08.00 до 16.00;

— обідня перерва з 14.00 до 13.45.

  • Після завершення робочого часу, а також у вихідні та святкові дні вхід сторонніх осіб в адміністративні приміщення ради та її виконавчих органів обмежується. Усі факти перебування у неробочі дні в адміністративних приміщеннях Сагунівської сільської ради чи її виконавчих органів фіксуються у відповідному журналі, який ведеться у кожній будівлі окремо.
  • За прийом відвідувачів, які прибули до працівників виконавчих органів в неробочі години та дні несе відповідальність та забезпечує їх супровід (тільки через центральний вхід) посадова особа, до якої вони прибули.
  • Робочі кімнати, розташовані в адміністративних приміщеннях ради, у яких зберігаються документи основної діяльності ради та її виконавчих органів, значні матеріальні цінності, на неробочий період здаються під охорону. В разі відсутності технічних засобів охорони двері вказаних приміщень опечатуються.
  • Працівники виконавчих органів ради несуть персональну відповідальність за збереження та належне використання майна та інших матеріальних цінностей ради (її виконавчих органів).

 

Секретар виконавчого комітету                            Н.І.Журавель

 

САГУНІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

 

І сесія VІІ скликання

РІШЕННЯ

 

 

 

Про затвердження структури виконавчих органів

сільської ради,  загальної чисельності апарату

ради та її виконавчих органів

 

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 26 та статті 54 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», Сагунівська сільська рада

 

ВИРІШИЛА:

  • Затвердити структуру виконавчих органів сільської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів 35,5 штатних одиниць (Додаток 1).
  • Дана структура виконавчих органів сільської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів діє з 10 січня 2019 року,  при необхідності може мінятися сільською  радою за поданням сільського голови.
  1. Сільському голові:

— На підставі затвердженої структури, чисельності працівників виконавчих органів ради, затвердити штатні розписи;

— Здійснювати інші заходи, пов’язані з прийняттям цього рішення, відповідно до чинного законодавства України.

 

  • Контроль за виконанням рішення покласти сільського голову.

 

 

Сільський голова                                                      І.І.Бодяненко

 

САГУНІВСЬКА     СІЛЬСЬКА      РАДА

 

1-а   сесія  сільської ради VІІ скликання                                                                    РІШЕННЯ ПРОЕКТ

 

Про затвердження мережі

та структури закладів культури

Сагунівської сільської ради

 

Відповідно до статей 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 22-24 Закону України «Про культуру»,  з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України №984 від 24.10.2012р. «Про затвердження Порядку  формування базової мережі закладів культури» сільська рада

ВИРІШИЛА:

1.Затвердити перелік закладів культури   Сагунівської сільської ради:

Сагунівський Будинок культури

Боровицький будинок культури

Топилівський будинок культури

Сагунівська сільська бібліотека

Боровицька сільська бібліотека

Топилівська сільська бібліотека

2.Затвердити структуру закладів культури Сагунівської сільської ради     (додаток).

3.Дана структура закладів культури діє  з 10 січня 2019 року,  при необхідності може мінятися сільською  радою за поданням сільського голови.

3.1. Сільському голові:

— На підставі затвердженої структури,  затвердити штатні розписи;

-Здійснювати інші заходи, пов’язані з прийняттям цього рішення, відповідно до чинного законодавства України.

  1. При формуванні видатків місцевого бюджету для утримання   закладів культури на 2019 рік передбачити асигнування згідно із затвердженою базовою мережею у межах фінансових можливостей місцевого бюджету.

 

  1. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію постійну комісію з гуманітарних питань.

 

Сільський голова                                                       І.І.Бодяненко

 

САГУНІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

 

І сесія VІІ скликання

ПРОЕКТ РІШЕННЯ

 

 

Про  затвердження порядку формування

та ведення кадрового резерву, створення

кадрового резерву для  зайняття посад  і 

просування  по службі  посадових  осіб  у

виконавчому      апараті      Сагунівської

сільської   ради

 

Відповідно статті 16 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та Типового порядку формування кадрового резерву в органах місцевого самоврядування,  затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2001 року №1386, Закону України  «Про  місцеве  самоврядування  в  Україні», сільська рада

ВИРІШИЛА:

 

  1. Затвердити порядок формування та ведення кадрового резерву для зайняття посад і  просування  по службі  посадових  осіб  у виконавчому  апараті  Сагунівської сільської   ради  (додається).

 

  1. З метою забезпечення дієвості кадрового резерву виконавчого апарату Сагунівської сільської ради посадовим особам сільської ради забезпечити проведення ефективної роботи з особами, зарахованими до кадрового резерву на їх посади .

 

  1. Уповноваженій особі з кадрової роботи виконавчого апарату Сагунівської сільської ради опрацювати та подати  на затвердження  особисті плани осіб, зарахованих до кадрового резерву.

 

  1. Контроль за виконанням цього рішення покласти сільського голову.

Сільський голова                                                                    І.І.Бодяненко

 

Додаток до

рішення  сесії сільської ради

.

 

П О Р Я Д О К

формування та ведення кадрового резерву для  зайняття посад  і

просування  по службі  посадових  осіб  у виконавчому  апараті

Сагунівської сільської   ради

 

  1. Кадровий резерв для зайняття посад і просування по службі у виконавчому апараті створюється за рішенням Сагунівської сільської ради.

Формування кадрового резерву передбачає добір працівників, які:

— спроможні запроваджувати демократичні цінності правової держави та громадянського суспільства, відстоювати права людини і громадянина;

— мають професійні навички, що грунтуються на сучасних спеціальних знаннях і аналітичних здібностях, для прийняття та успішного виконання управлінських  рішень.

  1. Кадровий резерв формується з:

— посадових осіб місцевого самоврядування, які підвищили кваліфікацію або пройшли стажування і рекомендовані комісією на вищі посади;

— державних службовців, які бажають перейти на службу в органи місцевого самоврядування;

— спеціалістів виробничої, соціально-культурної, наукової та інших сфер, а також випускників вищих навчальних закладів відповідного профілю, у тому числі зарахованих на навчання за освітньо-професійними програмами підготовки магістрів державного управління.

  1. До кадрового резерву зараховуються особи, які виявили бажання зайняти посаду в виконавчому апараті сільської ради, мають відповідну кваліфікацію та освіту або здобувають її.

Зарахування до кадрового резерву проводиться за згодою особи, яка виявила бажання зайняти посаду в  виконавчому апараті сільської ради.

Про зарахування до кадрового резерву повідомляється керівництво за місцем роботи такої особи.

  1. Кадровий резерв на виборні посади, на які особи обираються територіальною громадою або сільською радою, згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» не формується.

На посади інших працівників виконавчого апарату сільської ради кадровий резерв формується з такого розрахунку: на посади начальників відділів виконавчого апарату сільської ради не менше – двох осіб; на посади спеціалістів виконавчого апарату сільської ради – не менше однієї особи з урахуванням фактичної потреби, про що складаються списки осіб, зарахованих до кадрового резерву.

Список осіб, зарахованих до кадрового резерву, що складається за зразком згідно з додатком, переглядається щороку в грудні. У разі потреби до списку протягом року можуть вноситися зміни у порядку, встановленому для  зарахування до кадрового резерву.

  1. Зарахування до кадрового резерву затверджується розпорядженням сільського голови. Якщо для призначення на посади, на які формується кадровий резерв, передбачається погодження кандидатур з відповідними органами виконавчої влади, зарахування до резерву проводиться після такого погодження.
  2. Після зарахування до кадрового резерву на посади, робота яких передбачає доступ до державної таємниці, розглядається питання щодо оформлення в установленому порядку відповідного допуску особам, які його не мають.
  3. Із зарахованими до кадрового резерву, проводиться робота згідно із особистими річними планами, затвердженими сільським головою, де передбачається:

—  вивчення й аналіз виконання законів України, актів Президента України і  Кабінету Міністрів України, рішень органів місцевого самоврядування;

  • систематичне навчання шляхом самоосвіти;

— періодичне навчання і підвищення кваліфікації у відповідних навчальних закладах (у тому числі зарубіжних);

— участь у роботі семінарів, нарад, конференцій з проблем та питань діяльності органів місцевого самоврядування;

— стажування протягом не більш як два місяці в органі місцевого самоврядування, до кадрового резерву якого зараховано працівника;

— виконання обов’язків посадової особи, на посаду якої зараховано працівника до кадрового резерву;

— залучення до розгляду відповідних питань, проведення перевірок, службових розслідувань;

—  участь у підготовці  проектів актів законодавства, інших нормативних документів.

  1. Здійснення контролю за виконанням особистих річних планів осіб, зарахованих до кадрового резерву на посади начальників відділів виконавчого апарату сільської ради покладається на сільського голову, на  інші посади – начальників відділів виконавчого апарату сільської ради.
  2. Порядок формування та ведення кадрового резерву визначається сільською радою згідно з Типовим порядком формування кадрового резерву в органах місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2001 року №1386.
  3. Уповноважена особа з кадрової роботи готує списки кадрового резерву, систематично аналізує та узагальнює практику його формування, вносить пропозиції керівництву щодо вдосконалення цієї роботи.
  4. Якщо посада, до кадрового резерву на яку зараховано працівника, стає вакантною, він, за наявності рівних даних, має переважне право на її заміщення під час проведення конкурсу.

Просування по службі посадової особи місцевого самоврядування, зарахованої до кадрового резерву, здійснюється за розпорядженням сільського голови  поза  конкурсом.

  1. Сільський голова несе відповідальність перед радою за ефективну підготовку і  використання  кадрового  резерву.
  2. Перебування працівника у кадровому резерві може припинитися з його власної ініціативи або за вмотивованою пропозицією керівника управління, начальника відділу виконавчого апарату, в якому він працює.

Виключення із списків кадрового резерву оформляється розпорядженням сільського  голови.

 

САГУНІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

 

І сесія VІІ скликання

РІШЕННЯ ПРОЕКТ

 

Про виготовлення  печаток та

штампів виконавчого комітету

Сагунівської сільської ради

 

Керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою належного надання адміністративних послуг на всій території об’єднаної територіальної громади та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 р. №1242 «Про затвердження  Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади» та постанови Кабінету Міністрів України від 27листопада 1998 року №1893 «Про затвердження інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять службову інформацію», сільська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Виготовити 2 номерні гербові печатки, 2 кутові штампи та 2 штампи виконавчого комітету Сагунівської сільської ради: на печатці та штампі міститься: (код 04408815, Виконавчий комітет Сагунівської сільської ради 19644 Черкаська область, Черкаський район, с.Сагунівка,  Україна -1; 2) та видати їх:

1) №1 – Боровицький старостинський округ;

2) №2 –Топилівський старостинський округ.

  1. Виготовити 2 номерні штампи для реєстрації місця проживання та 2 штампи для зняття з реєстрації місця проживання виконавчого комітету Сагунівської сільської ради Черкаського району, -1; 2) та видати їх:

1) №1 – Боровицький старостинський округ;

2) №2 –Топилівський старостинський округ.

  1. Печатки та штампи видаються в.о.старост Боровицького та Топилівського старостинських округів.
  2. Покласти персональну відповідальність за збереження та використання печаток та штампів на Малиношевського О.І., Зубаченко В.В.

 

Сільський голова                                                            І.І.Бодяненко

 

САГУНІВСЬКА     СІЛЬСЬКА      РАДА

 

1-а   сесія  сільської ради VІІ скликання

                                                   РІ Ш Е Н Н Я  ПРОЕКТ

 

Про оплату праці

 

Керуючись постановою Кабінету Міністрів України №353 від 24.05.2017 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України  від 9 березня 2006 року №268 та визнання таким, що втратили чинність деяких постанов Кабінету Міністрів України», п. 23 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» за погодженням з постійними комісіями сільської ради,  сільська  рада

 

В И Р І Ш И Л А:

1.З 10 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року оплату праці сільського голови Бодяненко Ірини Іванівни проводити згідно з постановою КМУ від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» із внесеними змінами і доповненнями:

1.1. Посадовий оклад згідно з штатним розписом в сумі 7500 грн.;

надбавку до посадового окладу за 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 4 категорії в сумі 100грн.;

надбавку за вислугу років  в розмірі десять відсотків  посадового окладу з урахуванням рангу.

1.2.Проводити преміювання сільського голови Бодяненко Ірини Іванівни:

щомісячно у розмірі – сто п’ятдесят відсотків посадового окладу  за фактично відпрацьований час.

1.3.Встановити надбавку сільському голові за високі досягнення у праці, складність та напруженість у розмірі п’ятдесят посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг та вислугу років.

1.4. Надавати сільському голові матеріальну допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує його середньомісячної заробітної плати, в межах фонду оплати праці, передбаченого у кошторисі та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує його середньомісячної заробітної плати, в межах затвердженого фонду оплати праці.

  1. З 10 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року оплату праці виконуючим обов’язки старости проводити згідно з постановою КМУ від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» із внесеними змінами і доповненнями:

2.1. Виконуючому обов’язки старости Боровицького старостинського округу Малиношевському Олександру Івановичу:

посадовий оклад згідно з штатним розписом в сумі 6600 грн.;

надбавку до посадового окладу за 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 4 категорії в сумі 100грн.;

надбавку за вислугу років  в розмірі десять відсотків посадового окладу з урахуванням рангу.

проводити преміювання  щомісячно у розмірі сто відсотків посадового окладу  за фактично відпрацьований час.

надавати  матеріальну допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує його середньомісячної заробітної плати, в межах фонду оплати праці, передбаченого у кошторисі та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує його середньомісячної заробітної плати, в межах затвердженого фонду оплати праці.

2.2. Виконуючому обов’язки старости Топилівського старостинського округу Зубаченко Валентині Василівні:

посадовий оклад згідно з штатним розписом в сумі 6600 грн.;

надбавку до посадового окладу за 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 4 категорії в сумі 90грн.;

надбавку за вислугу років  в розмірі сорок відсотків  посадового окладу з урахуванням рангу.

проводити преміювання  щомісячно у розмірі сто відсотків посадового окладу  за фактично відпрацьований час.

надавати матеріальну  допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує його середньомісячної заробітної плати, в межах фонду оплати праці, передбаченого у кошторисі та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує його середньомісячної заробітної плати, в межах затвердженого фонду оплати праці.

  1. На підставі рішення Сагунівської сільської ради від 17 серпня 2018 року №39-1/VII «Про добровільне об’єднання територіальних громад», рішення Боровицької сільської ради від 17 серпня 2018 року №30-1/VII «Про добровільне об’єднання територіальних громад», Топилівської сільської ради від 17 серпня 2018 року №30-1/VII «Про добровільне об’єднання територіальних громад», рішення Сагунівської сільської ради від 09 січня 2019 року №1-6/VII «Про реорганізацію Боровицької та Топилівської сільських рад шляхом приєднання до Сагунівської cільської ради», рішення Сагунівської сільської ради від 09 січня 2019 року №1-2/VII «Про початок повноважень сільського голови Сагунівської сільської ради», рішення Сагунівської сільської ради від 09 січня 2019 року №1-8/VII «Про покладення обов’язків старости»:

—  оплату праці працівників  виконавчого апарату, включаючи  працівників освітніх закладів та закладів культури Сагунівської сільської ради, Боровицької сільської ради, Топилівської сільської ради  за період з 01 по 09 січня 2019 року, провести за затвердженими кошторисами видатків на оплату праці на 2019 рік;

— оплату праці Сагунівського сільського голови Бодяненко Ірині Іванівні за період з 01 по 09 січня 2019 року провести за затвердженими кошторисами видатків на оплату праці на 2019 рік:

посадовий оклад згідно з штатним розписом в сумі 6800 грн.;

надбавку до посадового окладу за 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 4 категорії в сумі 100грн.;

надбавку за вислугу років  в розмірі десять відсотків  посадового окладу з урахуванням рангу.

проводити преміювання сільського голови Бодяненко Ірини Іванівни,   сто відсотків посадового окладу  за фактично відпрацьований час;

-оплату праці Боровицького сільського голови  Малиношевського Олександра Івановича за період з 01 по 09 січня 2019 року  провести за затвердженими кошторисами видатків на оплату праці на 2019 рік:

посадовий оклад згідно з штатним розписом в сумі 6600 грн.;

проводити преміювання сільського голови дев’яносто відсотків посадового окладу  за фактично відпрацьований час;

надбавку до посадового окладу за 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 4 категорії в сумі 100грн.;

надбавку за вислугу років  в розмірі десять відсотків  посадового окладу з урахуванням рангу.

-оплату праці виконуючій обов’язки Топилівського сільського голови  Зубаченко Валентині Василівні за період з 01 по 09 січня 2019 року провести за затвердженими кошторисами видатків на оплату праці на 2019 рік:

посадовий оклад згідно з штатним розписом в сумі 6600 грн.;

надбавку до посадового окладу за 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 4 категорії в сумі 90грн.;

надбавку за вислугу років  в розмірі сорок відсотків  посадового окладу з урахуванням рангу.

4.Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва;

Сільський голова                                                                        І.І.Бодяненко

САГУНІВСЬКА     СІЛЬСЬКА      РАДА

 

1-а   сесія  сільської ради VІІ скликання

                                                  Р І Ш Е Н Н Я  ПРОЕКТ

 

 

 

Про створення Тендерного комітету  Сагунівської сільської ради та затвердження відповідного положення

 

Згідно ст.ст. 52, 53 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.11 Закону України «Про публічні закупівлі», Примірного положення про тендерний комітет або уповноважену особу (осіб), затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 30.03.2016 №557, з метою організації та проведення процедур закупівель товарів, робіт та послуг для забезпечення потреб територіальної громади, сільська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Створити тендерний комітет Сагунівської сільської ради у складі:

— голова тендерного комітету :

Бодяненко Ірина Іванівна – сільський голова;

-секретар тендерного комітету:

Попков Олександр Миколайович – в.о.провідного спеціаліста;

— члени  тендерного комітету:

Гуржій Тетяна Федорівна – бухгалтер ДНЗ «Пролісок» Сагунівської сільської

ради;

Зубаченко Валентина Василівна – в.о.старости с.Топилівка;

Малиношевський Олександр Іванович – в.о.старости с.Боровиця.

  1. Затвердити Положення про Тендерний комітет Сагунівської сільської ради (додається).
  2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на голову постійної комісії з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.

 

 

 

Сільський голова                                                                         І.І.Бодяненко

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток до

рішення Сагунівської ради

від   09.01.2019 року № 1-15 /VІІ

 

 

 

ПОЛОЖЕННЯ
про Тендерний комітет  Сагунівської сільської ради

 

І. Загальні положення

  • Це Положення розроблено відповідно до статей 8 і 11 Закону “Про публічні закупівлі” (далі — Закон) і визначає правовий статус, загальні організаційні та процедурні засади діяльності тендерного комітету та уповноваженої особи (осіб), а також їх права, обов’язки та відповідальність.
  • Тендерний комітет (далі — комітет) — службові (посадові) та інші особи замовника, призначені відповідальними за організацію та проведення процедур закупівлі згідно із Законом.
  • Уповноважена особа (особи) — службова, посадова та інша фізична особа замовника, визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі згідно Із Законом на підставі власного розпорядчого рішення або трудового договору (контракту).
  • Замовником не може бути одночасно визначено відповідальними за організацію та проведення одних і тих самих процедур закупівель тендерний комітет та уповноважену особу (осіб).
  • Метою створення комітету є організація та проведення процедур закупівель на засадах колегіальності та неупередженості.
  • Метою діяльності уповноваженої особи (осіб) є організація та проведення процедур закупівлі в Інтересах замовника на засадах об’єктивності та неупередженості.
  • Комітет і уповноважена особа (особи) у своїй діяльності керуються Законом, іншими нормативно-правовим и актами з питань публічних закупівель та цим Положенням.
  1. Засади діяльності тендерного комітету
  • Замовник для організації та проведення процедур закупівель може утворити один або декілька комітетів у залежності від особливостей своєї діяльності.

Склад комітету, зміни до складу та положення про нього затверджуються рішенням замовника. До складу комітету входять не менше п’яти осіб. У разі якщо кількість службових (посадових) осіб у штатній чисельності працівників замовника є менше ніж п’ять осіб, до складу комітету мають входити всі службові (посадові) особи замовника.

  • До складу комітету не можуть входити посадові особи та представники учасників, члени їхніх сімей, а також народні депутати України, депутати Верховної Ради та депутати міської, районної у місті, районної, обласної ради.

Членство в комітеті не повинно створювати конфлікт між інтересами замовника та учасника чи між інтересами учасників процедури закупівлі, наявність якого може вплинути на об’єктивність і неупередженість прийняття рішень щодо вибору переможця процедури закупівлі.

  • Керівництво роботою комітету здійснює його голова, який призначається замовником, та може мати право на підписання договорів про закупівлю у разі надання таких повноважень замовником, оформлених відповідно до законодавства.
  • Голова комітету призначає заступника (заступників) голови, секретаря з числа членів комітету та визначає функції кожного члена комітету.

У разі відсутності голови комітету його обов’язки виконує заступник голови комітету (якщо призначено кількох заступників голови комітету, то голова визначає серед них виконуючого обов’язки голови комітету на період своєї відсутності).

За відсутності секретаря комітету його обов’язки виконує інший член комітету, визначений його головою.

Рішення голови комітету щодо призначення заступника (заступників) голови та секретаря комітету, визначення функцій кожного члена комітету та вирішення Інших питань заносяться до протоколу засідання комітету.

  • Формою роботи комітету є засідання, яке є правомочним за присутності на ньому не менше двох третин членів комітету.

Засідання комітету скликаються головою комітету та проводяться у разі потреби.

Перелік питань, що підлягають розгляду на засіданні комітету, та порядок денний доводяться до відома членів комітету до початку засідання.

  • Рішення з питань, що розглядаються на засіданнях комітету, приймаються простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів голос голови комітету є вирішальним.

Рішення комітету оформлюється протоколом, який підписується всіма членами комітету, присутніми на засіданні. У рішенні відображаються результати поіменного голосування членів комітету, присутніх на його засіданні, з кожного питання.

У разі відмови члена комітету підписати протокол про це зазначається у протоколі з обґрунтуванням причин відмови.

  • Комітет відповідає за організацію та проведення процедур закупівель.

У процесі роботи він забезпечує реалізацію таких функцій:

планування закупівель, складання та затвердження річного плану

закупівель;

здійснення вибору процедури закупівлі та її проведення;

забезпечення рівних умов для всіх учасників, об’єктивний та чесний вибір переможця;

забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом;

забезпечення оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до Закону;

надання роз’яснення особам, що виявили намір взяти участь у процедурі закупівель, щодо змісту тендерної документації у разі отримання відповідних запитів;

здійснення інших дій, передбачених Законом.

  • Голова, секретар та інші члени комітету можуть пройти навчання з питань організації та здійснення закупівель.
  • Члени комітету мають право:

брати участь у плануванні видатків і визначенні потреби у товарах, роботах та послугах, що будуть закуповуватися;

аналізувати та/або отримувати інформацію щодо виконання договорів, укладених відповідно до Закону;

виносити питання на розгляд комітету;

прийняти рішення з оформленням відповідного протоколу комітету щодо необхідності виправлення технічних (механічних, формальних) помилок, допущених при внесенні інформації про закупівлю, яка оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу;

одержувати від структурних підрозділів замовника інформацію, необхідну для проведення процедур закупівель;

уносити свою окрему думку до протоколів засідань комітету;

ініціювати створення робочих груп з числа службових (посадових) та інших осіб структурних підрозділів замовника з метою складання технічних вимог до предмета закупівлі, підготовки проектів договорів тощо;

здійснювати інші дії, передбачені Законом.

  • Члени комітету зобов’язані:

брати участь у всіх його засіданнях особисто;

організовувати та проводити процедури закупівель;

забезпечувати рівні умови для всіх учасників, об’єктивний та чесний вибір переможця;

дотримуватися норм законодавства у сфері публічних закупівель та цього Положення;

здійснювати інші дії, передбачені Законом.

  • Голова комітету: організовує роботу комітету;

приймає рішення щодо проведення засідань комітету; визначає дату і місце проведення засідань комітету; пропонує порядок денний засідань комітету; веде засідання комітету;

уносить на розгляд керівника замовника пропозиції щодо змін у складі комітету;

здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.

  • Секретар комітету забезпечує:

ведення та оформлення протоколів засідань комітету; оперативне інформування членів комітету стосовно організаційних питань його діяльності;

за дорученням голови комітету виконання іншої організаційної роботи; зберігання документів щодо здійснення публічних закупівель; дотримання вимог законодавства з питань діловодства під час роботи з документами;

розміщення Інформації про публічні закупівлі на веб-порталі Уповноваженого органу через авторизовані електронні майданчики; виконання інших повноважень відповідно до законодавства.

  • Голова комітету несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій.

2.14. 3а порушення вимог, установлених Законом та нормативно — правовими актами, розробленими відповідно до Закону, члени комітету несуть відповідальність згідно із законами України.

2.15. Голова та секретар комітету несуть відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель для загального доступу.

 

 

 

Секретар  сільської ради                                                                                Н.І.Журавель

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *